X

FED Başkan Yardımcısı Stabilcoin, Dijital Yuan ve CBDC’lere Meydan Okudu

FED Başkan Yardımcısı Randal Quarles CBDC ve stabilcoinlerin dolara potansiyel zararları hakkında önemli açıklamalarda bulundu.
00:01
29 Haziran 2021

Özellikle Çin’in çalışmalarını hızlandırdığı Dijital Yuan projesi finans çevrelerinde dolara küresel rakip çıkıyor yorumlarını doğurmuştu. Randal Quarles bugün yaptığı açıklamayla bu çalışmaların USD için risk içermediğini söyledi. FED üyesi Quarles CBDC ve stabilcoin’leri bir tehdit olarak görmüyor.

FED Yabancı CBDC Çalışmalarını Risk Olarak Görmüyor

Denetimden sorumlu başkan yardımcısı Randal Quarles Blockchain tabanlı çalışmaların dolar için endişe kaynağı olamayacağına inanıyor. Değeri dolara sabitlenen varlıklar ve yabancı merkez bankalarının çıkardığı dijital para birimleriyle ilgili endişelerin boşuna olduğunu düşünen Quarles doların hakimiyetinin devam edeceğini söyledi.

Bugün Yıllık Utah Bankacılar Birliği Konvansiyonu için açıklamalarda bulunan Quarles Amerika’nın küresel ekonomideki rolüne güveniyor. Meydan okumaların boşuna olduğunu söyleyen FED Başkan Yardımcısı güvenilir ABD para politikasının CBDC veya stabilcoinler tarafından yıkılamayacağından son derece emin görünüyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

CBDC Kullanımı Artabilir

Küresel ekonominin geliştiğine dikkat çeken Quarles, yakın zamanda CBDC’ler dahil yabancı para birimlerinin etkisinin bir nebze artabileceğini kabul ediyor. Bunun kaçınılmaz bir sonuç olduğunu düşünen Randal Quarles durumu “küresel ekonominin sonuçları” olarak herkesi de kabul etmesi gerektiğine inanıyor.

Uluslararası işlemlerde baskın para birimi olma özelliğini koruyan USD, Quarles’in açıklamalarına bakılırsa daha uzun yıllar bu gücünü koruyacak.

Çin CBDC çalışmaları konusunda dünya genelinde en hızlı ilerleyen ülke olma özelliğini koruyor. Kış Olimpiyatlarına kadar Dijital Yuan projesini belli seviyeye getirerek tüm yabancı sporculara bunu test etmeyi hedefliyor. Öte yandan ülkenin her yerine Dijital Yuan destekli ATM’ler konuşlandırılıyor. İlgili habere buradan ulaşabilirsiniz.

FED, CBDC Geliştirmeye Sıcak Bakmıyor

Amerika’nın dijital dolara bakış açısıyla ilgili yorum yapan Randal Quarles CBDC’nin ülke için riskli olabileceğini düşünüyor.

Randal Quarles:” FED tarafından çıkarılan CBDC’nin potansiyel faydalarını şu an için ön göremiyoruz. Ancak CBDC için önemli riskler var ve bunlar gayet açık” dedi.

Geçtiğimiz ay FEB Başkanı Powell CBDC için daha ılımlı açıklamalarda bulunmuştu. Yaz aylarında bu konunun tartışılacağını ancak aceleci olmadıklarını da ifade etmişti. Powel yaptığı açıklamada “ilk olmamız hiç önemli değil, önemli olan CBDC çalışmalarını doğru şekilde yapmamız” diyerek Çin ile bu konuda bir rekabete girmeyi reddetti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar