FBI, QuadrigaCX Kurbanlarıyla İrtibata Geçti

QuadrigaCX soruşturması Kanda ve ABD işbirliği içinde yürütülmeye devam ediyor...
15:00
15 Ocak 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

CoinDesk’in paylaştığı bir habere göre, Amerika Birleşik Devletleri İstihbarat Teşkilatı Federal Bureau of Investigation (FBI), artık kullanılmayan bir kripto para borsası olan QuadrigaCX‘in potansiyel kurbanlarına, soruşturmanın hala devam ettiğini bildiren bir e-posta gönderdi.

ABD ve Kanada Birlikte Çalışıyor

Aralık 2018 tarihinde QuadrigaCX’in 30 yaşındaki CEO’su Gerald Cotton‘un vefat etmesinin ardından borsanın fonları kayıplara karışmıştı. Konuyla ilgili detayları bu haberimizde sizlerle paylaşmıştık. Fortune’un haberine göre ise ABD hükümeti o günden beri Kanada’daki kolluk kuvvetleriyle birlikte çalışıyor.

Soruşturmanın ilerleyen günlerinde Haziran 2019’da, QuadrigaCX’in iflas mütevelli heyeti olarak görev yapan profesyonel hizmetler şirketi Ernst & Young, Cotton’un müşterilerinden 20.000’den fazla Bitcoin çaldığını iddia etti.

Ancak FBI’ın kurbanalra gönderdiği son e-posta’da FBI kurban uzmanı Valerie Gauthier, borsanın eski müşterilerine, büronun soruşturmanın ayrıntılarını şu anda açıklayamadığını ifade etti. Gauthier gönderdiği e-posta’da şu ifadeleri kullandı:

Bir ceza soruşturması uzun bir girişim olabilir ve birkaç nedenden dolayı size olay zamanındaki ilerlemesinden bahsedemeyiz.

Bunun yanında mağdurlar devam eden davaya ABD Adalet Bakanlığı’nın yeni Mağdur Bildirim Sistemi aracılığıyla ulaşabiliyor. Böylece soruşturma ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşabilirler.

QuadrigaCX Kayıpları

Aralık 2018’in ardından borsanın CEO’sunun vefatı sebebiyle birçok kullanıcı mağdur oldu ve ciddi kayıplar yaşadı. Çünkü borsa kullanıcı fonlarına ulaşamıyordu.

Örneğin, Kaliforniyalı bir bilgisayar mühendisinin tüm birikimi QuadrigaCX CEO’sunun ölümüyle kayboldu. Mühendisin bu olay sebebiyle tamı tamına 435 bin dolar kaybettiği ifade edildi.

Kaynak: The Block

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar