X


Facebook’un Kripto Parası, “İndirimli” Satışa Sunulacak

Diem'in ön satışı için tarih belli!
08:11
17 Haziran 2021

Facebook’un 2019 yılında resmi olarak duyurulan ancak bir türlü piyasaya sürülemeyen kripto para birimi Diem, bunun için resmen ilk adımı attı. Diem, ilk yatırımcılara yönelik indirimli bir satış düzenleyecek.

Diem, Ön Satışını Duyurdu

Facebook tarafından yapılan açıklamada, bu ön satışa Bitcoin (BTC); Ethereum (ETH) ve Bitcoin Cash (BCH) ile katılım sağlanabileceği vurgulandı. Açıklamanın başında ise bu etkinlik “Diem’in doğuşu” olarak tanımlanması ile öne çıkıyor. Libra ilk olarak Haziran 2019’da duyurulsa da bu tarihten sonra iki kere değiştirildi ve regülatörlerin baskısına maruz kaldı.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

İlk olarak birçok itibari para ile destekli stablecoin şeklinde piyasaya sürülmesi planlanan Diem daha sonragelen ABD baskısı nedeniyle Çin Yuanı gibi bazı para birimlerini bu denklemden çıkartmak zorunda kaldı. Facebook’un veri sızıntıları ile ünlü geçmişi nedeniyle de regülatörlerin Facebook’a olan baskısının oldukça fazla olduğu söylenebilir. Facebook’un bu kötü ünü düşünüldüğünde ise Diem’in henüz tam anlamıyla etkisini göstermeden kötü bir durumda kalabileceği söylenebilir.

Diem, Facebook’tan Ayrı Tutulmaya Çalışılıyor

Diem teknik dokümanında yer alan bilgilere göre söz konusu kripto para birimi özellikle ölçeklenmeye ihtiyaç duyulan ödeme alanlarında kullanılacak ve milyarlarca kişiye aracılık yapacak. Libra sisteminin yerel parasal ve makro altyapı ile uyumlu olması planlanıyor ki bu da regülasyonlara tam uyum sağlayacağı anlamına geliyor.

Diem, yaşanan sorunlar nedeniyle ise kendisini Facebook’tan bağımsız göstermek için önemli adımlar attı. Teknik doküman içerisinde Facebook‘tan sadece bir kere söz ediliyor ve bu da kurucuların geçmişini göstermek için kullanılmakta. Diem’in yönetiminden sorumlu kurulun üyeleri arasında Anchorage, Andreessen Horowitz, Coinbase, Lyft, Shopify, Spotify ve Uber yer alıyor.

Diem, sadece ABD dolarına endeksli olacak ve bu yönüyle ilk olarak ABD pazarına odaklanabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar