Facebook Kesintisinden, Merkeziyetsizliğin Önemi İle İlgili Yapılabilecek Çıkarımlar

Son yaşanan Facebook kesintisinden, blok zinciri ağının ve merkeziyetsiz uygulamaların önemi ile ilgili yapılabilecek çıkarımlar neler? Merkeziyetsiz ağlar, bu kesintilerin önüne geçebilir mi?
20:47
8 Ekim 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Dünyanın en büyük sosyal ağlarından olan WhatsApp ve Instagram’ın altı saat boyunca çevrim dışı kalmasına sebep olan son Facebook kesintisi, merkeziyetsiz uygulamaların önemini mi hatırlatıyor?

Şirketin Milyarlarca Dolar Zararı

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, altı saatlik kesintiyi mühendisler tarafından rutin bakım sırasında verilen bir komuttan kaynaklanan dahili bir teknik soruna bağladı. Yaşanan teknik problem, Zuckerberg’in totalde 7 milyar dolarlık bir kişisel kayba uğramasına sebep oldu. Bunun yanında birçok sayıda reklam şirketi de, kesinti esnasında Facebook gibi milyarlarca dolar zarar etti. Konuya ilişkin birçok isim, merkeziyetsizliğe ve onun önemine dikkat çekti. NFT (non-fungible token) Pazaryeri Blockasset’in operasyon müdürü Mike Dickens bir röportajında, merkeziyetsiz ağların bu kesintileri engelleyebileceğini ve Bitcoin‘in de en köklü merkeziyetsiz ağ olduğunu söyledi:

“Blok zinciri teknolojisi, merkezi olmayan yapısından ötürü, kesintilere sebebiyet vermez. Burada isteyen herkes bir Bitcoin düğümü (node) kurabilir. Bu merkeziyetsiz yapı, ancak zaman içerisinde sağlanabilir. “

Bazı Ağlar Henüz Emekleme Aşamasında

Dickens’a göre, Solana gibi yeni geliştirilen ağlar henüz emekleme aşamasında olduklarından ötürü dezavantajlı bir durumda olsalar da, zaman içerisinde ciddi bir yol katedecekler. Solana’daki ağ kesintisinin üçüncü taraf saldırısını etkinleştiren bir hatanın sebep olduğunu söyleyen Dickens, birçok kişinin Solana’nın hızlı bir büyüme aşamasına geçtiğini ve ölçeklenebilirliği arttırmak için bazı büyük değişikliklerden geçtiğini unuttuğunun, altını çizdi.

Kripto para yatırımcılarının da ağ kesintilerinde zarar ettiğini ifade eden Mike Dickens, blockchain ağlarındaki kesintilerin ileriye dönük büyümenin bir yan ürünü olduğunu söyledi. Dickens röportajında birçok kez, merkeziyetsiz ağların önemine vurgu yaptı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar