X


Hong Kong’da Yeni Kripto Madencilik Operasyonu!

Çin yasaklarıyla birlikte dünyanın dört bir yanında yeni operasyonlar açılıyor.
21:34
8 Ekim 2021

Blockchain yazılım sağlayıcısı Powerbridge Technologies’in bir yan kuruluşu olan Powercrypto Holdings, Hong Kong’da Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) için sürdürülebilir bir kripto para madenciliği girişimi başlattığını duyurdu. Çin yasakları artık madencilerin farklı alternatiflere yönelmesine sebep oldu. Bu yüzden şirketler daha önce kripto para madenciliğinin yoğun olarak yapılmadığı bölgelerde operasyon kuruyor.

Hong Kong’da Bitcoin ve Ethereum Madenciliği

Yaklaşık 600 Bitcoin mining cihazıyla başlayacak şirket 60 PH/s hash güce sahip olacak. Ethereum için 1.000 GH/s üretim hedefi belirleyen Powercrypto Holdings, 2.000 Ethereum mining cihazı kuruyor. Powercrypto‘nun bu girişimi Kuzey Amerika ve Asya bölgelerindeki kripto para madenciliğinin gücünü artırmayı hedefliyor. Çin yasaklarıyla birlikte Asya ve Kuzey Amerika’da kripto para madencileri birçok alternatif lokasyon belirledi.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Yasaklar sırasında 84’e düşen Bitcoin hash oranı son bir haftada 150,9 ortalamasını yeniden yakaladı. Son iki yılın en düşük üretim oranının görülüp 3 ay gibi bir sürede eski haline gelmesi madencilerin gücünü gösteriyor. Çin operasyonlarını kapatan şirketlerin tamamı Kazakistan ve Kuzey Amerika bölgesine taşındı. Özellikle Kazakistan düşük enerji maliyeti sayesinde küresel ölçekte üretimde üçüncü sıraya yükseldi.

Çevre Dostu Madencilik

Kripto para madenciliğinin aldığı en büyük eleştiri yüksek enerji tüketimidir. Küresel enerji harcamalarına bakıldığında madencilerin tüketimi tartışılır ancak birçok şirket yenilebilir enerji kaynaklarına yönelmeye başladı. Madencilik komisyonunun son açıkladığı verilere göre madencilerin en az %50’si Haziran ayında yenilebilir enerji kaynaklarından besleniyordu.

Powerbridge Technologies Başkanı Stewart Lor bu konunun altını çiziyor.

“Yüksek performanslı çevre dostu kripto madenciliği operasyonlarımızı hızla büyüteceğiz”.

Şirketin tükettiği enerji yenilebilir kaynaklardan temin edilecek. Kısa süre önce El Salvador’un yanardağ ile ürettiği enerjiyle Bitcoin ürettiğini görmüştük. Anlaşılan o ki kripto para madencileri tüm dünyadan daha hızlı biçimde yenilebilir kaynaklara geçiş yapacak. Ayrı bu girişim Hong Kong 2025 vizyonu sebebiyle destekleniyor.

Yani Çin’de kapanan her bir kripto para madencilik operasyonu dünyanın farklı bir yerinde en az iki misli olarak açılmaya devam ediyor. Böyle giderse Çin’in ekosistem üzerindeki etkisinin sıfıra inmesi bekleniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar