reklamı kapat

“Ethereum’un Pazar Payını Kaybetmesi Kaçınılmaz”

Ethereum kurucularından Vitalik Buterin Ethereum'un pazar payını kaybedeceğini, bunun herkes için kazançlı bir durum olduğunu belirtti.
20:00
21 Mart 2019

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin Ethereum’un (ETH) kripto para piyasasındaki liderliğini kaybedebileceğini ifade etti.

Ethereum Liderliğini Kaybedecek

Bir podcast’te konuşan Buterin Ethereum’un pazar payının bir kısmını kaybetmesinin kaçınılmaz olduğunu ifade etti. Blockchain projelerinin farklı yaklaşımlar gösterdiğini ekleyen Ethereum kurucusu, farklı yaklaşımların topluluğun görüşlerini de etkilediğini belirtti:

Ethereum bazı konularda liderliği kaybetti. Bu beklenen ve kaçınılmaz bir durum. Ethereum ilk akıllı sözleşmeleri kullanan şeydi. Bitcoin ise ilk kripto paraydı ve zamanın %100 pazar payına sahipti, şimdiyse sadece %55 pazar payına sahip.

Kripto Para Pazar Payı

Pazar payı, bir varlığın piyasa değerinin varlığın içinde bulunduğu sektörün toplam piyasa değerine oranına verilen isim. Bitcoin bu anlamda halen liderliğini koruyor. Giderek rekabet artıyor ve Bitcoin’in piyasa hakimiyetinin zaman içerisinde %33’e kadar gerilediği oldu. Ancak pazar payı kaybetmesi bir varlığın her zaman küçüldüğü anlamına gelmiyor. Toplam kripto para piyasa değeri 2013’de 1,59 milyar dolarken şu anda 141 milyar dolar seviyesinde. 2013’de Bitcoin’in piyasa değeri 1,50 milyar dolardı. Bitcoin pazar payını kaybetse de değerini büyük oranda katladı, bunun sonucunda BTC fiyatı içerisinde balonlar oluştu.

Şu anda piyasada hiç olmadığı kadar fazla sayıda proje var. Yatırımcıların önünde yüzlerce seçenek bulunuyor. Aynı zamanda yatırımcı sayısı da yükseliyor. Cambrige’in bir araştırmasına göre 2018’in ilk çeyreğinde kripto para kullanıcıları neredeyse iki katına çıktı. Araştırmada toplamda 139 milyon kişinin kripto para sahibi, kimliği onaylanan 35 milyon kullanıcı olduğu tespit edildi. Bu artışın ve pazar payının dağılmasının herkes için kazanç olduğunu belirten Buterin, farklı yaklaşımları görmek istediğini ifade etti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun