Ethereum’da (ETH) Arz Şoku Hiç Olmadığı Kadar Yakın! Arz Şoku Nedir? Nasıl Etki Edebilir?

Arz şoku piyasayı ne şekilde etkiler?
18:03
8 Kasım 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Lider altcoin Ethereum, tüm zamanların en yüksek seviyesini geçerken arka planda arz şokuna neden olabilecek çok sayıda şeyler oluyor. Analistler bunun zaten en büyük konu olduğunu ve varlık fiyatını etkilediği konusunda hemfikir. Arz şoku piyasayı ne şekilde etkiler?

Arz Şoku Nedir?

Arz şoku, bir ürünün arzında fiyatını doğrudan etkileyen beklenmeyen hızlı bir düşüştür. İki türk arz şoku vardır: negatif ve pozitif. Ethereum söz konusu olduğunda ise piyasa, kripto para fiyatlarının hızla artmasına neden olan negatif bir arz ile karşı karşıyadır. Olumlu bir arz şokunda ise ürünün fiyatı düşer. Ethereum arz şokunun arkasındaki ana neden, hali hazırda 800.000’den fazla ETH coin’in yakılmasına yol açan ücret yakım mekanizmasının uygulanmasıdır.

Ücret yakımları, mevcut arzı doğrudan etkilerken dolaylı faktörler de Ethereum’un piyasadaki konumunu değiştiriyor. Ek faktörler arasında stake sözleşmelerindeki coin sayısı, DeFi‘de kilitlenen coin’ler ve borsa arz akışı yer alır. Mevcut durumda piyasa tarafından acilen kullanılamayan likit olmayan bir arz olarak kabul edilebilecek DeFi sözleşmesinde 8.2 milyondan fazla Ethereum kilitleniyor. Aynı zamanda sekiz milyondan fazla coin de stake sözleşmelerinde kilitli durumda. Ayın başından bu yana borsalardan uzaklaştırılan 800.000’den fazla Ethereum ile borsa akışları da arz lehine değil.

Faktörlerin Etkileri

Tüm faktörlerin bir araya gelmesi, Ethereum‘u mevcut dolaşan arzı açısından zor bir noktaya getirdi. Büyük bireysel yatırımcılar için bile piyasada hala bol miktarda coin var. Ancak mevcut arz hızında piyasayalar nispeten yakında likidite sorunlarıyla karşı karşıya kalabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar