Ethereum’da Beklenen Olmadı: İşte Önemli Veriler! 

Özet

  • The Merge, Ethereum'u enerjiyi yoğun olarak kullanan PoW mutabakat mekanizmasından daha çevre dostu bir proof-of-stake yöntemine taşıdı. 
11:55
21 Nisan 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

The Merge, Ethereum’u enerjiyi yoğun olarak kullanan proof-of-work mutabakat mekanizmasından daha çevre dostu bir proof-of-stake yöntemine taşıdığından beri, ETH arzı 100.000’den fazla azaldı. 

Ethereum Arzı Düşüyor 

Ethereum takip sitesi ultrasound.money’ye göre, son 217 gün içinde toplam ETH  arzı 103.092 coin yani yaklaşık olarak 200 milyon dolardan fazla değerde azaldı. Birleşme hiç gerçekleşmemiş olsaydı ve Ethereum, stakerların aksine madenciler tarafından güvence altına alınmaya devam etseydi, ETH  arzı 2,52 milyon coin veya 4,9 milyar dolardan fazla artacaktı. Ethereum’un yerel coinlerinin arzı da yıllık %3,53 oranında artmış olacaktı. 

Bunun yerine, Birleşme sonrası Ethereum‘un kripto  para arzı yılda %0,144 oranında azaldı. Ayrıca, ultrasound.money aynı zaman dilimi içinde ETH arzından 1,2 milyar doların çıkarıldığını iddia ediyor. 

Ek olarak mevcut ETH arzı yaklaşık olarak 120,418,032 milyon olarak karşımıza çıkıyor. 

Ethereum İyileştirme Önerisi 1559  

The Merge şüphesiz Ethereum’un yerel coin arzındaki azalmayı katalize etmiş olsa da, ETH’nin yakılmasını kendisi gerçekleştirmedi. Bunun yerine, bu tokenomik yön, Londra yükseltmesi yoluyla ilerletilen Ethereum Improvement Proposal 1559 (EIP-1559) tarafından tetiklendi. 

Geçtiğimiz Ağustos ayında Ethereum’un Londra yükseltmesi, işlem ücretlerini etkin bir şekilde bir temel maliyet ve bir öncelik ücreti olarak ikiye ayırdı. Birincisi yakılırken, ikincisi madencilere bir ödeme şekli olarak hizmet etti, ki bu protokol için artık mevcut değil. 

EIP-1559 ayrıca, temel ücret yakıldığı ve artık ağda kullanılamadığı için ,ETH arzı üzerinde deflasyonist baskı uygulamak üzere tasarlandı ve Ethereum ağındaki enflasyon miktarını azalttı. Ancak bu, blok zincirinin toplam arzını azaltmadı. London’ın yayına girmesinden bu yana toplam ETH arzı 3,21 milyon coin arttı. 

Ethereum yakımı konusunda, Ethereum’un Shapella yükseltmesi bir haftadan biraz daha uzun bir süre önce stake edilmiş ETH çekme işlemlerini açtığından beri bu faaliyet arttı. 

Bunlara ek olarak ETH fiyatı son 1 haftada düşüş yaşadı ve yazının kaleme alındığı sırada 1.940 dolar civarında işlem görüyor. 

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI