X

Ethereum Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

Ethereum (ETH) fiyat hareketlerinin teknik analizi ve piyasaya dair değerlendirmeler.
08:30
13 Mayıs 2019

Haftaya 170$ seviyesinden başlayan Ethereum, hafta içerisinde Bitcoin’deki artışın da etkisi ile 204$ seviyesini gördü. Hafta sonunda oluşan satış baskısı ETH fiyatını düşüşe geçirdi. ETH, hafta kapanışını 186$ seviyelerinden yaparak %9 değer kazanmış oldu. Ethereum, Bitcoin karşısında değer kaybettiği için dolar bazında BTC performansının gerisinde kaldı.

Önceki Haftanın Teknik Gelişmeleri

Ethereum’un uzun vade grafiğinde; pazartesi günü yükselişe başlanıldığını, salı günü yükselişin devam etmesi ile  L2 (192$) seviyesinin test edildiğini görüyoruz. Ancak L2 (192$) seviyesi yukarı kırılamamış ve bu seviyeden satış baskısı oluşmuş. Cumartesi günü gelen alımlarla L2 (192$) seviyesi yeniden test edilmiş. Her ne kadar L2 (192$) seviyesinin yukarısına çıkılsa da günlük kapanışlar bu seviyenin altında gerçekleşmiş.

Grafiğin kısa vade görünümünde; pazartesi salı günü 171$ seviyesinden 190$ seviyesine bir yükseliş hareketi olduğunu görüyoruz. 190$ seviyesinden gelen satış baskısı ETH fiyatının yeniden 170$ seviyesine taşımış. Cumartesi gününe kadar 170$ seviyesi destek olarak çalışmış. Cumartesi günü gelen yüklü alımlar, ETH fiyatını 190$ seviyesinin üzerine çıkarmış ancak hafta sonu kapanışlarının ikisi de bu seviyenin altında gerçekleşmiş.

ETH/BTC grafiğine geniş plandan baktığımızda; yeşil kutu ile belirttiğim bölgede yaklaşık 8 aylık bir akümülasyon (toparlanma) dönemi olduğunu görüyoruz. Önümüzdeki dönemlerde bu bölgeden çıkıldığı yöne doğru hareketin devamı gelecektir. Şahsen yukarı yöne doğru çıkış olacağını değerlendiriyorum. Ancak yine de sıkı takip etmekte fayda var.  Daha yakın görünümde ise 27400Sat seviyesinin aşağı kırıldığını ve bir önceki dip bölgesinin test edildiğini görüyoruz. Fiyat-RSI arasında da uyumsuzluğun belirginleştiğini söyleyebiliriz.

Teknik Gelişmeleri Değerlendirelim

Ethereum hafta güzel başladı, kapanışı da nispeten güzel yaptı. Ancak BTC karşısında değer kaybetmeye devam ettiği için, yatırımcısını yine dolaylı olarak BTC karından mahrum etmiş oldu.

Ethereum’un dolar bazlı grafiklerine baktığımızda bu hafta dikkatimizi grafik üzerinde belirttiğim yükselen üçgen oluşumu ve yatay direnç olarak çalışan L2 (192$) seviyesi çekiyor. L2 (192$) seviyesi bir türlü geçilemediğinden ETH fiyatının baskı altında kaldığını düşünüyorum. Önümüzdeki günlerde L2 (192$) seviyesinin hacim desteği ile yukarı kırılması halinde yükselen üçgen formasyonunun çalışacağını değerlendiriyorum. Formasyonun hedef bölgesi 330$ seviyelerine denk gelmektedir. Burada dikkat etmemiz gereken formasyonun geçerliliğini koruyabilmesi için T1 yükselen trendinin muhafaza ediliyor olmasıdır. T1 trendi altında formasyon geçersiz olacaktır.

Ethereum’un dolar bazındaki yükselişinin tamamının Bitcoin’den kaynaklı olduğunu biliyoruz. Hatta Ethereum, BTC karşısında değer kaybederek dolar bazındaki kazancı dolaylı olarak düşürdü.  Dolayısı ile ETH/BTC paritesindeki yukarı hareket (BTC’den pozitif ayrışma) ETH/USD paritesinin şeklini belirleyecektir.

Mevcut ETH/BTC grafiğinde bir önceki dip bölgesinin destek olarak çalışacağını ve bu seviyeden yukarı tepki geleceğini düşünüyorum. Yukarı harekette öncelikli olarak 27400Sat seviyesini, müteakibinde de 29900Sat seviyesini direnç bölgesi olarak takip etmek uygun olacaktır.

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. (Analiz tarihi: 13.05.2019)

Grafik Kaynak: TradingView

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar