reklamı kapat

Ethereum Teknik Analizi

12 Mart 2018
  • Barış B.Barış B.

Değerli arkadaşlarım burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. Yapmış olduğum analiz ve değerlendirmeler teknik verilere dayalı eğitim çalışmasıdır. (Analiz tarihi: 11.03.2018)

Hazırlamış olduğum bu grafik GÜNLÜK bazlı bir grafiktir. (Her kırmızı veya yeşil bar bir günü temsil etmektedir.)

Piyasanın olumsuz havasının etkisinde kalan ETH için bu haftanın iyi geçtiğini söyleyemeyeceğim maalesef. Hafta başında 865$ seviyesinde bulunan ETH hafta içerisinde 640$ seviyesine kadar düşüş gösterdi. Bu seviyeden gelen tepki alımlarıyla toparlanan ETH haftanın kapanışını ise 724$ seviyesinden yaptı. Bu düşüş ile ETH haftalık bazda yaklaşık %16 değer kaybetmiş oldu. Şimdi hafta içerisinde gerçekleşen teknik durumlara göz atalım ve değerlendiremize geçelim.

ETH haftaya FIBO 0.382(895$) seviyesinin hemen altında başlangıç yapmıştı. Bu seviyeden gelen satış baskısı ile haftanın ilk dört günü seri bir düşüş görmekteyiz. FIBO 0.236(769$) seviyesinin de kırılması tabloyu oldukça olumsuz hale getirmiş ve 640$ seviyesine kadar düşüş devam etmiş. Bu seviyeden gelen tepki alımlarıyla bir miktar toplarlanma görmekteyiz ancak fiyatı FIBO 0.236(769$) seviyesine taşımaya yetmemiş. RSI indikatörüne geçtiğimiz hafta bir trend çizgisi eklemiştim. Bu trendin de bu hafta aşağı sert bir şekilde kırıldığını görmekteyiz. Ancak RSI 30 değerine yakın bölgeden yönü yukarı çevirmiş durumda. Bu gelişmeler doğrultusunda değerlendirmemize geçelim.

ETH’ un bu olumsuz piyasa koşullarından bu denli etkilenmesi ve FIBO 0.236(769$) seviyesinin aşağısına geçilmesi biraz endişe verici görüntü oluşturdu diyebilirim. Ancak böyle volatil bir piyasa için bu tarz hareketlere alışmak gerektiğini düşünmekteyim. FIBO 0.236(769$) seviyesi ise ETH geçmesi gereken önemli bir direnç seviyesi olmuş durumda. Yukarı hareketin devamı halinde FIBO 0.236(769$) seviyesinin üzerinde bizi A düşen trendi karşılayacaktır. Daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi bu trendin yukarı kırılımı ETH’a ivme verecek ve güven sağlayacaktır. A trendi geçilmesi haline ise FIBO 0.382(895$) seviyesi takibimizde olmalıdır. Olumsuz piyasa devam edecek olursa 566$ dibi önemli destek seviyemiz olacaktır. Bu seviyenin aşağı kırılımı ise satış baskısını beraberinde getirecektir (Ayı tuzağı ihtimali de göz önüne alınmalıdır). RSI indikatöründe çizmiş olduğum trend 566$ seviyesindeki dipten bu yana gelen trendi göstermektedir. Bu seviyenin aşağı kırılımı kısa vadede olumsuz bir görüntü sergiledi haliyle. Ancak RSI 33 seviyesinden yukarı yönlü dönüş gerçekleştirmesi tekrar olumlu havayı oluşturmuş durumda. RSI indikatörünün değerinin artması durumunda trend üzerinde işaretlediğim bölgeden baskı gelme ihtimalinin olduğunu değerlendirmekteyim.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.