reklamı kapat
  • BTC  :  44.070,13 ₺
  • ETH  :  3.596,99 ₺
  • BCH  :  5.802,41 ₺
  • XRP  :  4,33 ₺
  • BTC 44.070,13 ₺
  • ETH 3.596,99 ₺
  • BCH 5.802,41 ₺

Ethereum İçin Bir İlk: Yeni Yatırım Ürünü Nasdaq Borsasında İşlemlerine Başlıyor

13 Ekim 2017
  • Ömer UçarÖmer Uçar
Ethereum odaklı türünün ilk örneği yatırım ürünü, Nasdaq Stockholm borsasında yatırımcılarını bekliyor.

Eski JPMorgan Chase yatırımcısı Daniel Masters tarafından yönetilen CoinShares geçtiğimiz günlerde ether için, ethereum blockchain’ini güçlendirecek bir borsa yatırım senedi başka bir deyişle ETN (exchange-traded note) başlatacağını duyurdu. Haberin ardından ETN; 2015 yılında başlatılan ve sık kullanılan bir mekanizmayı  geleneksel piyasalardan kripto para dünyasına getiren, CoinShare’in orjinal bitcoin programına dahil oldu.

ETN yatırımcılara varlık sepeti için erişim sunması dışında, borsa yatırım fonlarına benzer şekilde işlev görüyor. Borsa yatırım fonlarında yatırımcıların genellikle tek bir varlığa erişebildikleri biliniyor.

Durum böyleyken daha tedbirli olan yatırımcılar, yeni ve kullanım durumlarını henüz kanıtlamamış çoklu kripto paralara yatırım yapan fonlara para yatırma konusunda temkinli davranıyorlar ve sadece yaygın şekilde kullanılan ether’e ve bitcoin’e yatırım yapıyorlar.

Masters şirketin ETN’lere ilgisinin, insanların büyük kripto paralara “sorunsuz oranlarda” erişmesi gerektiği inancından ileri geldiğini ifade etti.

Masters şu ifadelere yer verdi:

“Bitcoin geleneksel paranın ve altının işlevlerini aksatıyor ve ether de menkul kıymetler borsalarının işlevlerini ve sermaye oluşturma sürecini aksatıyor.”

Şirketin açıklaması, tamamı CoinShares’e ait olan ve şu sıralar ciddi miktarda kripto para portföyü bulunduran XBT Provider’a yapıldı.

Firma yakın zamanda, güncel değeri 250 milyon doları aşan 58,451 BTC’lik bir varlık bildirmişti. Bu durumu birçok güvenilir haber kuruluşunun doğruladığı biliniyor.

ETN detayları

Ürünü neyin eşsiz hale getirdiğine gelirsek Masters, fonun “yüzde yüz pasif” şekilde olacağı için aktif şekilde yapılan işlemlerden ayrılacağına işaret etti.

ETN’ler ile altındaki coinlerin fiyatlarının %99 ilişkili olacağını da ifadelerine ekleyen Masters; ETN’lerin türetilmiş bir ürüne dayalı olduklarını, senetlerin ve ether’in fiyatının her zaman aynı kalamayacağını da belirtti. Ürünün yatırımcıları kârlarını ya da zararlarını görebilmek için serbest piyasada ether ETN satabilirler.

Masters firmanın ether temelli ETN’sinin herhangi bir borçlanma sistemi kullanmadığını da kaydetti. Ancak yatırımcının ETN satın alırken kullanıdığı platforma bağlı olarak, aracıların borçlanma sistemi uygulama olasılıkları da mevcut.

Bu olasılık, genellikle kripto para borsaları yoluyla ether ve bitcoin alan yatırımcılar için mevcut değil. Ayrıca bu olasılık, daha geleneksel varlıklarla ilgili yaygın şekilde kullanılan daha gelişmiş yatırım mekanizmalarındaki büyüyen ilgiye dikkatleri çekiyor.

Sadece Avrupa’da mı?

Yeni ether temelli ETN, düzenleyici nedenlerden dolayı Avrupalı yatırımcılara özel bir şekilde sunuluyor. Aracıları yoluyla NASDAQ Stockholm’e erişimi olan herhangi birisi ürünü satın alabiliyor.

Ayrıca Masters ETN satın almak için bir aracı platform kullanmanın, yatırımcıların emeklilik hesaplarına katkıda bulunabileceğine işaret etti. Bu durum belirli şartlar altında vergilendirme avantajlarına da olanak sağlıyor.

Kaynak: Coindesk

ETİKETLER
loading...