Ethereum Geliştiricileri ASIC Madencilerinin Gücünü Azaltmayı Planlıyor

Ethereum geliştiricileri ağı daha merkezsiz hale getirebilmek adına madenci sayısını artırmayı hedefliyor, bu yüzden ASIC'leri güçsüz kılacak bir kod algoritmaya eklenebilir.
11:00
2 Şubat 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ethereum ağı geliştiricileri ASIC madencilerinin güçleri azaltabilecek kodu ekleme konusunda adım atmaya hazırlanıyor.

Ethereum Madenciliği

Bir grup geliştirici ProgPow adını verdikleri güncelleme üzerinde çalışıyor. ProgPow henüz kesinleşmediği ve denetimleri devam ettiği için diğer geliştirmelerin de ertelenmesi söz konusu. Üçüncü taraflar aracılığıyla yapılacak denetimler  yeni madencilik algoritmasının ASIC etkisini azaltacak şekilde değiştirebilmesi konusunda fikir verecek. Grafik işlemciler (GPU) bildiğiniz gibi daha ucuz ve tüketici dostu, büyük sermayelerin kullandığı ASIC’lerle yarışması mümkün değil. Geliştiricilerin bir kısmının kodun eklenmesi konusunda kararsız kaldığı biliniyor.

Değişecek algoritma Ethereum işlemlerinin onaylanması için gereken katılımcı ve madenci sayısını artıracak. Teorik olarak birçok madenciye ihtiyaç duyulmasına yol açacak bu yöntemin, daha rekabet edilebilir bir ortam yarattığı için madenci sayısını artırması beklenecek. Ethereum Vakfı’ndan Hudson Jameson yeni algoritmanın denetim sonuçlarının birçok soruyu yanıtlayacağını dile getirdi.

Yazılım mühendisi Danno Ferrin değişikliklerin Ethereum ağını nasıl etkilediğini denetimlerin göstereceğini belirtti. Denetim sonuçlarının ne zaman geleceği belli değil ancak Jameson’a göre en gerçekçi beklenti nisan ayı. Ayrıca değişiklik hakkında Ethereum ağında bir oylama yapılabilir. Geliştirici Lane Rettig ProgPow’un lehinde kullanılan oyların değişiklik yapılması gerektiğine dair bir anlam ifade edebileceğini ancak oylama sonucu olumsuz olursa dikkate alınmaması gerektiğini açıkladı.

Constantinople Güncellemesi

Daha önce Ethereum’un büyük güncellemesi Constantinople’ın şubat ayının sonlarına ertelendiği haberini sizlerle paylaşmıştık. Constantinople çeşitli güvenlik açıklarının tespit edilmesi nedeniyle ertelenmişti. Ethereum geliştiricilerinin madencilikle alakalı nihai planı, ağı Proof of Stake (PoS) algoritmasına geçirerek madenciliğin token’ları bir nevi hisse olarak kullanılmasıyla yapılması. Ethereum geliştirmelerini temkinli ve yavaş olarak ilerletiyor bu yüzden öncelikle PoW ve PoS sistemlerinin birlikte çalıştığı bir sistemin denenmesi hedefleniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar