Reklam

Ethereum (ETH), Önümüzdeki Günlerde Önemli Bir Dönüm Noktasını Geride Bırakacak

EIP-1559 güncellemesinde sunulan mekanizma sayesinde 930.000'den fazla coin yakıldı.
17:20
18 Kasım 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

En popüler ikinci kripto para birimi Ethereum, önümüzdeki dönemde oldukça büyük bir dönüm noktasını geride bırakacak. Bunun piyasayın nasıl etkileyebileceğini bu yazıda ele alacağız.

Ethereum Bir Kilometre Taşına Daha Yaklaşıyor

Ethereum’un boğa koşusunu besleyen ana faktörlerden biri, ETH‘lerin büyük bir bölümünü dolaşımdan çıkaran ve varlığın deflasyonist hale bürünmesine katkı sağlayan yakım mekanizmasıdır. Şimdilik EIP-1559 güncellemesinde sunulan mekanizma sayesinde 930.000’den fazla coin yakıldı ve tarihe gömüldü.

Ağın artan kullanımıyla yatırımcılar yakında toplamda bir milyon adet ETH yakımına tanıklık etmeye hazırlanıyor. Mevcut yakım oranı günde yaklaşık olarak 12.000 coin olarak kaydedildi. Aynı hızda ağ, önümüzdeki 4 veya 5 gün içerisinde bir milyonuncu coin yakımını gerçekleştirecek. Güçlü piyasa düzeltmesi nedeniyle Ethereum %10 geri çekildi ve bu da yakılan coin’lerin değerinde bir düşüşe neden oldu.

Yakım Mekanizması Piyasayı Nasıl Etkiler?

Yüksek yakım oranı ile Ethereum arz ve talep arasında denge kurulamaması sonucunda varlığın fiyatında hızlı bir değişiklik ile arz şoku durumuna girilebilir. Bu durum, yatırımcıların elindekileri satmaya istekli olmadığını ve fonlarını saklamayı tercih ettiğini gösteren hızla artan borsa çıkışları nedeniyle daha da ateşe yaklaşıyor.

Birçok kripto para analisti, uzun vadeli yatırımcıların Ethereum’un deflasyonist bir varlık statüsüne ulaştığına görmeyi beklediğini ve bunun da ihraç edilenden daha fazla coin yakıldığı durumla karşı karşıya kalacağı anlamına geldiğini belirtiyor.

Bunun yanı sıra Ethereum, genel piyasa trendini takip ederek 4.000 dolar seviyelerine geriledi. Tehlikeli bölgenin üzerinde yer alan Ethereum henüz tam anlamıyla belirli bir yön belirleyemedi. Ethereum fiyatı, bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 4.200 dolar seviyelerinden alım satım işlemi görüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar