X


Ethereum (ETH) Neden Düşüyor: Tek Neden Bitcoin (BTC) Düşüşü Değil!

16:00
27 Ocak 2021

Piyasa değeri bakımından en büyük altcoin birimi olan Ethereum’da (ETH) son günlerde ciddi bir düşüş grafiği görülüyor. Peki, bu düşüşün tek sebebi Bitcoin’in sergilediği negatif yönlü fiyat hareketi mi?

Ethereum ve Bitcoin

Ethereum 25 Ocak’ta 1.476 dolar ile kendi rekorunu kırdı ve yeni bir rekora imza atmış oldu. Ancak bu noktada yaşanan büyük satış baskısı ETH’un ciddi bir geri çekilme yaşamasına sebep oldu. Yazının yayına hazırlandığı sırada 1.291 dolardan işlem gören ETH geçtiğimiz saatlerde 1.200 dolarlık önemli sınıra kadar geriledi.

Ethereum öncesinde Bitcoin’de bir geri çekilme yaşandığı görüldü ve lider kripto para birimindeki bu gerileme tüm kripto para birimlerini etkiledi. Tarihsel olarak da zaten Ethereum’un genel itibari ile Bitcoin ile birlikte hareket ettiği biliniyor. Dolayısıyla ETH’daki düşüş hareketini BTC’nin düşüş hareketi tetiklemiş olabilir. Ancak tek sebep bu değil.

Ethereum Vadeli İşlemlerinin Etkisi

Piyasanın popüler analistlerinden Michael van de Poppe geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda ETH’da iki haftalık sürecin önemli olduğunun altını çizmişti. Van de Poppe, CME’nin Ethereum vadeli işlemlerinin Şubat ayı başında piyasaya sürüleceğini ve bu durumda yatırımcıların CME Group Ethereum vadeli işlemlerinde eşdeğer bir pozisyona sahip olabilmek için ellerindeki ETH’ları takas edebileceklerini ifade etmişti.

Analist tarihsel olarak vadeli işlemlerden iki hafta önce varlıklarda tepe noktaların görüldüğünü ve sonrasında düşüş grafiklerinin çizildiğini belirtti. Dolayısıyla ETH’da da önümüzdeki günler oldukça önemli ve düşüşün bir sebebi de bu olabilir.

ETH Yeniden Yükselişe Geçer Mi?

Analistlerin büyük bir çoğunluğuna göre ETH’da henüz artış için alan bulunuyor ve bu alanda ilk hedef 2.000 dolar. Özellikle orta vadede ciddi yükselişlerin kaydedileceğini ifade eden analistler, boğa piyasalarında bu gibi iniş çıkış hareketlerinin olabileceğini ve bunun aslında normal ve sağlıklı bir durum olduğunu ifade ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar