X


Ethereum Bitcoin’i Geçebilir mi? İşte Uzmanların Çarpıcı İddiaları

Bu soru akılları karıştırmaya devam ediyor: Ethereum Bitcoin'i geçebilir mi?
18:09
31 Ağustos 2021

Kripto para piyasasında şu soru bir süreden beri kafaları karıştırmaya devam ediyor: Ethereum Bitcoin’i geride bırakabilir mi? Baktığımızda Ethereum (ETH), Bitcoin’den (BTC) daha ölçeklenebilir kalıyor ve ayrıca akıllı sözleşmeler dahil daha fazla kullanım alanı sunuyor. Bununla birlikte, Ethereum yakın zamanda Bitcoin’in proof-of-work (PoW) protokolünden daha çevreci  olan proof-of-stake (PoS) protokolüne geçiş yapacak. Peki uzmanlar bu konu hakkında ne düşünüyor?

Ethereum Bitcoini Geride Bırakabilir mi?

Bağımsız finansal danışmanlık ve fintech organizasyonu deVere Group’un CEO’su Nigel Green, bu yılın başlarında Ethereum’un yıllar önce Bitcoin’i geride bıraktığını belirtti ve şu ifadelere yer verdi;

“Ethereum yıllar önce, fiyat ve şöhret dışında her şeyde Bitcoin’i zaten geride bıraktı. 2021 yılının Ethereum’un yılı olacağına dair içimde gerçek bir his var. Artık zamanı geldi.”

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Dünyanın ilk, en büyük ve en popüler kripto para biriminin piyasa değeri açısından liderlik koltuğunu Ethereum’a devredeceği önceden beklenen bir durum muydu?

Molly Jane Zuckerman, “CoinMarketCap’in son beş yıldaki ana sayfasına bakarsanız, Ethereum genellikle Bitcoin’in hemen altında ikinci sırada yer alıyor. Öyle ki Ethereum lansmanından bu yana 2.’liği hiçbir zaman bırakmadı” dedi.

ETH Liderlik Koltuğunu Ne Zaman Devralacak?

Goldman Sachs analistleri Temmuz ayında yaptığı açıklamada, Ethereum’un önümüzdeki yıllarda kripto para piyasasının en büyük değer deposu olarak Bitcoin’i geçebileceğini belirtirken, deVere CEO’su Green, Ethereum’un (ETH) muhtemelen beş yıl içinde liderlik koltuğuna oturacağını öngörüyor.

Ek olarak, Kanada merkezli kripto borsası CoinSmart’ın CEO’su ve kurucu ortağı Justin Hartzman da bu konu hakkındaki düşüncelerini paylaştı ve şöyle dedi;

“ETH’nin yakın zamanda Bitcoin’i geride bırakmasının zor olacağını düşünüyorum. Bir sonraki [BTC] yarılanması 2024’te, bu da kaçınılmaz olarak Bitcoin fiyatını yukarı çekecek. Ayrıca Cardano ve Tezos gibi ‘Ethereum katillerinin’ de piyasada olduğunu unutmayın. Öyle ki bu altcoinler günün birinde, Ethereum’u bile geride bırakabilirler.

Ethereum’u Ne Durdurabilir?

Nigel Green, 2021 yılında BTC sadece %55’lik bir artış yaşarken Ethereum’un %300 kazandığını ve yılın ilk yarısında diğer tüm kripto para birimlerinden daha iyi bir performans gösterdiğinin altını çizdi. Peki ETH’i liderlik koltuğu yolunda ne durdurabilir?

Uzmanlara göre Ethereum’un Bitcoin’i geride bırakabilmesi için ilk olarak en büyük akıllı sözleşme platformu olma özelliğini sürdürmesi gerekiyor. Ancak zaman geçtikçe bununla birlikte bazı yeni rakipler de ortaya çıkmaya devam ediyor.

EIP-1559 yükseltmesi ile birlikte, Ethereum gas ücretlerini daha yönetilebilir bir hal alması gerekiyordu, ancak YCharts’a göre ortalama gas ücretleri son üç ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Dahası, Bitcoin de gün geçtikçe teknolojisini iyileştirmeye devam ediyor. Öyle ki, planlanan Taproot yükseltmesi ile birlikte, Bitcoin’in verimliliği, gizliliği ve blok zincirinin işlevselliğinde önemli bir artış da beklenenler arasında.

Ancak yine de şu anda, iki kripto para birimi de farklı görevleri yerine getiriyor. Taproot yükseltmesinin etkileri ön plana çıktığında ve geliştiriciler Bitcoin ağı etrafında bir DeFi ekosistemi oluşturmaya başladığında, bu tamamen yeni bir argümana dönüşebilir. Ancak şu anda Bitcoin öncelikle bir değer deposu iken, Ethereum merkezi olmayan bir uygulama platformudur.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar