reklamı kapat
  • BTC  :  35.427,56 ₺
  • ETH  :  2.140,33 ₺
  • BCH  :  4.025,64 ₺
  • XRP  :  2,59 ₺
  • NGC  :  3,10 ₺
  • BTC 35.427,56
  • ETH 2.140,33
  • BCH 4.025,64

Ether Fiyatı 20 Doları Geçti

6 Mart 2017
  • Serhat AntSerhat Ant

Ethereum blockchain’inin para birimi olan ether’in fiyatı geçtiğimiz hafta 20 doları aşarak 2016’da kırılan tüm zamanlar rekoruna 8 ay kadar sonra yaklaştı.

CoinMarketCap verilerine göre 15 Şubat’ta 13 doların biraz üzerinde seyreden ether fiyatı hafta boyunca yüzde 59 değer kazanarak 3 Mart sabahı 20.67 dolara ulaştı. Buna rağmen günün devamında tekrar düşerek 19.50 dolar seviyelerinde seyretti.

EEA yani Enterprise Ethereum Alliance’ın (Ethereum Birliği/Konsorsiyumu) kuruluşunun fiyat artışında etkili olabileceği öne sürülüyor. Önemli finansal hizmetler, yağ ve gaz sektöründeki önemli yazılım firmalarından üyeleri bulunan bu konsorsiyum ethereum’un temellerini blockchain uygulamalarında denemeyi amaçlıyor. Konsorsiyumun fiyat artışına sebep olduğunu düşünen piyasa gözlemcilerinden Crypto Asset Management başkanı Tim Enneking şunları söyledi:

“Birliğin kurulması kesinlikle fiyat artışının başlıca sebebi. Bir altcoin’in meşruiyetini ve istikrarını artıran şeyler muhakkak ki fiyat artışına da sebep olacaktır, hatta bazen devasa fiyat artışlarına.”

Kaldıraçlı dijital para işlem platformu Whaleclub COO’su Petar Zivkovski de Enneking’e benzer bir tutum sergiledi. “Konsorsiyumu ve önerdiği çözümleri” kasteden Zivkovski “son zamanlarda karışıklıklara ve belirsizliğe batmış ethereum’a dair meşruiyet yolunu ve umutları yeniden canlandırdı” yorumunda bulundu.

Ancak ether fiyatının yükselişi bitcoin ve dash’in fiyat yükselişiyle aynı zamana denk geldiği için medyada yeterince ilgi görmedi ve gölgelendi. Hem bitcoin hem de dash tüm zamanlar rekorunu kırmasıyla medyada çokça yer buldu. Özellikle bitcoin son haftalarda kırdığı tüm zamanlar rekorlarıyla haberlerde -doğal olarak- başı çeken para birimi olarak göze çarpıyor. Dash de geçtiğimiz hafta yüzde 75; geçtiğimiz ay da yüzde 200 değer kazanarak 25 Şubattaki 26 dolar açılışından sonra 2 Martta 58.90 dolar rekorunu kırdı.

Piyasa gözlemcilerinin kriptoparaların son zamanlardaki fiyat artışına dair çok sayıda açıklama sunsa da artışın esas sebebine dair bir görüş birliğine varılabilmiş değil.

ETİKETLER
loading...