X


ETH 2.0 İle İlgili Gerçekler: Ethereum Güncellemesi Kullanıma Hazır Mı?

ETH 2.0 tarihi belli olmuş olsa da gerçekten kullanıma hazır mı?
08:28
5 Kasım 2020

Ethereum (ETH) ana ağında gerçekleşecek olan, uzun zamandır tüm kripto ekosisteminin heyecanla beklediği ve üst üste ertelemelere maruz kalmış olan ETH 2.0 ya da diğer adıyla Serenity nihayet 1 Aralık’ta piyasaya sürülecek. Ancak ETH kurucusu Vitalik Buterin’in açıklamalarına göre eğer belirli şartlar yerine getirilemezse, şartlar yerine getirilene kadar birer haftalık ertelemeler yaşanabilir.

Ethereum 2.0 Başlıyor!

Buterin’in yaptığı açıklamalara göre eğer 1 Aralık’tan 1 hafta önce 32 Ethereum stake eden kişi sayısı 16.384’e ulaşırsa 1 Aralık’ta ETH 2.0 başlayacak. Ama bu rakam istenilen tarihte sağlanamamış olursa 1 haftalık erteleme olacak ve istenilen rakama ulaşana kadar 1 haftalık ertelemeler yaşanacak.

Bunlara ek olarak doğrulayıcılar yani validatorler, ETH 2.0’ın akıllı sözleşmelerine yaklaşık 200 milyon dolar değerinde Ethereum koyduğunda, “Aşama 0” başlayacak ve blok zincirini harekete geçirecek. Ancak bunun olması, uzun bir sürecin yalnızca ilk adımı olarak nitelendiriliyor. Çünkü ancak birkaç yıl sonra ETH 2.0, bugün ETH 1.0 ana ağının yaptığı gibi çalışabilecek.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Ama her şey yolunda giderse görünüşe göre beklemeye değecek. Ethereum 1.0 bugün saniyede yaklaşık 14 işlem gerçekleştiriyor. Bu da Blockchain’den kar elde etmeye çalışan kişilerin ve bazı ödeme şirketlerinin saniyede 100.000’e varan işlemleri ile karşılaştırıldığında bir şikayet noktası olarak karşımıza çıkıyor. Ancak ETH 2.0 da tam olarak bunu çözmek için harekete geçecek ve saniyede gerçekleşen işlem sayısının artması sağlanacak.

Bunun yanında Ethereum 2.0, Blockchain’i bir Proof of Stake algoritmasına taşıyacak. Burada işlemler çok sayıda ETH‘ye sahip olan kişi tarafından doğrulanacak. Dolayısıyla bu noktada Ethereum Blockchain’i en güçlü madencilik bilgisayarlarını ödüllendiren proof-of-work algoritmasından farklılaşmış olacak.

Aralık Ayında Neler Olacak?

Aralık ayı civarında kullanıma sunulduğunda Aşama 0 ETH 2.0 blok zincirinin yapabileceği şey, tüm blokları doğrulamak olacak.

Sunucuları ve altyapıyı yöneten bir şirket olan Staked’in CEO’su Tim Ogilvie konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Ethereum’un temel işlevi olarak düşündüğünüz hiçbir şey, Aşama 0’ın bir parçası olarak etkinleştirilmedi. ETH’yi aktaramazsınız, DeFi veya diğer akıllı sözleşme etkinliklerine katılamazsınız.” ifadelerini kullandı.

Dolayısıyla Aşama 0’ın yaptığı tüm şey, ağı güvence altına alan fikir birliği mekanizmasının çalıştığını ve ETH’nin tüm varlıklarını güvence altına almak için orada yeterli para bulunduğunu belirlemek olacak. Daha sonra Aşama 1, ETH’yi akıllı sözleşmenin içine ve dışına aktarılmasına ve Blockchain’i daha hızlı hale getirmek için bir teknik olan sharding’i tanıtılmasına izin verecek. ETH tabanlı bir abonelik şirketi olan Groundhog’un CEO’su Scott Burke’a göre ise Aşama 2, ETH 1 ile alıştığımız tam akıllı sözleşme işlevini yeniden tanıtacak.

Tüm bu açıklamalara bakıldığında aslında Aşama 0’ın sadece küçük bir başlangıç adımı olduğu görülüyor ve Ethereum ağının önünde daha çok uzun bir yol olduğu anlaşılıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar