X


Estonya, Kripto Para Regülasyon Çalışmalarında Yasak Konusuna Açıklık Getirdi

Maliye Bakanlığı'nın yaptığı açıklama, soru işaretlerine cevap olurken baltık ülkesi kriptoyu reddetmeyeceğini duyurdu.
15:05
4 Ocak 2022

Estonya, birçok ülkenin gündeminde olan kripto para yasakları konusundaki defteri kapattı. Maliye Bakanlığı’nın yaptığı açıklama, soru işaretlerine cevap olurken baltık ülkesi kriptoyu reddetmeyeceğini duyurdu.

Estonya’dan Kripto Açıklaması

Estonya Maliye Bakanlığı, önerilen kara para aklama karşıtı mevzuat kapsamında kripto para birimine sahip olmanın ve işlem yapmanın yasaklanacağı yönündeki iddiaları reddetti. Sanal varlık hizmet sağlayıcılar (VASP) içim yeni taslak mevzuat, kullanıcıların kripto yatırımı olmasını veya işlemlerini yasaklamayacak. Ancak VASP’lar için önerilen gereksinimler yüksek sermaye de dahil olmak üzere merkezsiz cüzdan sağlayıcıları için geçerli olabilir.

Estonya Maliye Bakanı Keit Pentus-Rosimannus, tasarının özellikle anonim hesapların oluşturulmasını azaltma parolasıyla VASP’ler için kara para aklamayla mücadele (AML) gerekliliklerini sağlamak adına inşa edildiğini aktardı. Tasarı onaylanırsa, yeni yasaya göre Estonya VASP’lerden hesap veya cüzdan sunarken kullanıcı tanımlamaları istenecek.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Ancak şu noktayı açıklığa kavuşturmak gerekirse bu tasarı, kullanıcıların sanal varlıklara sahip olmasını veye işlem yapmasını yasaklayan herhangi bir önlem içermiyor. Açıklamada belirtildiği üzere kullanıcıların özel anahtarlarını cüzdanlarla paylaşmalarını gerektirmediği anlamına geliyor. Yeni yasa tasarısı, Estonya’nın VASP’lerin düzenlenmesine ilişkin Mali Eylem Görev Gücü (FATF) kılavuzuna verdiği yanıttır.

Estonya, Kripto Varlıkları Reddetmiyor

Baltık bölgesinin teknoloji ve girişim merkezi Estonya, kripto varlıkları sıkı bir regülasyon operasyonu ile kontrol etmek yerine sistemin yapı taşlarını bozmadan denetleme mekanizmasını entegre etmeye çalışıyor. Ülkemizde de yapılan regülasyon ve vergi çalışmaları da  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla hız kazanmıştı. Erdoğan, daha önceki demeçlerine kripto para birimlerini reddeden bir tutum sergilemişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.
huobi
huobi
Araştırma Makaleleri

İlgili Yazılar