X


En Verimli Bitcoin Madencilik Cihazı: Bitfury 16nm ASIC Piyasaya Sürülüyor

15:06
28 Ocak 2016

Bitcoin madencilik şirketi Bitfury’nin geçtiğimiz aylarda duyurduğu 16nm ASIC çiplerin testleri tamamlandı ve piyasaya sürülmeye hazır hale getirildi.

En son teknolojiyle üretilen BF8162C16 çipler, piyasada bulunan cihazlara göre enerji tüketimi açısından 4 kat daha verimli çalışıyor. Çip başına 100 GH/s güç ve GH/s başına 0.1 jul elektrik tüketimi garanti ediliyor.

Ayrıca çiplerin iklimlendirme koşullarına göre, en iyi şartlarda 180 GH/s’e kadar üretim yapabileceği ve enerji sarfiyatının 0.06 jul’e düşebileceği belirtiliyor.

Bir kaç aydır toplam hash gücünde %50’ye varan yükselme yaşandı ve artış hala devam ediyor. Çinli Bitmain şirketinin ürettiği cihazlardan bazıları S3 ve S4 artık demode kaldığından ve elektrik sarfiyatının üretilen Bitcoin’lerle karşılanamamasından dolayı yavaş yavaş hayatlarının sonuna yaklaşıyorlar. Bu durum kısa zaman sonra aynı firmanın ürettiği S5 ve S7’de de yaşanacak.

Madencilik cihazı savaşlarında en verimli cihazları elinde bulunduranların daha karlı çıkacağı bir gerçek. Bitfury bu anlamda son çıkardığı ürünle piyasadaki tüm cihazlara meydan okuyor. Yakın zamanda eğer diğer firmalardan karşı bir hamle gelmezse Bitfury, Çinli madencilik şirketlerini tahtından edecek ve Çin’in bu konudaki hakimiyetine son verecek gibi görünüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar