f En Büyük Üçüncü Altcoinin Arkasındaki İsim Konuştu! Tahtı Sallanıyor Mu? › COINTURK

En Büyük Üçüncü Altcoinin Arkasındaki İsim Konuştu! Tahtı Sallanıyor Mu?

Özet

  • Tether CTO'su PayPal'in başlattığı stablecoin için endişelenmediklerini söylüyor.

  • USDT, ABD bölgesinde hizmet vermiyor ancak USDC pazar payının azalması konusunda endişelenebilir.

  • Binance CEO'su geçtiğimiz hafta Tether'ı eleştirdi ve USDT hakkındaki FUD büyüyor.

  • Piyasaya etkisi: Nötr
22:40
7 Ağustos 2023

Son 1 haftadır özellikle Binance CEO’sunun açıklamalarıyla birlikte Tether ana gündem maddelerinden biri oldu. Her FUD döneminde mutlaka en büyük stablecoin’in payına da bir şey düşüyor. Yine kripto para piyasalarında negatiflik hakim ve yeniden Tether hakkında iddialar gündemi meşgul ediyor.

PayPal ve Tether

Tether CTO’su Paolo Ardoino, ödeme devi PayPal’ın bugün duyurduğu stablecoin hamlesiyle ilgili konuştu. Tether hazırda piyasa değerine göre en büyük üçüncü kripto ve en büyük stablecoin konumunda.  Ardoino son PYSDC hamlesinin kendi hakimiyetlerini etkilemeyeceğini savundu.

USDT üzerinde herhangi bir etki beklemiyoruz”.

Ardoino, bunun sebebinin PayPal stablecoin’inin (PYUSD) Tether’in hizmet vermediği ABD’de piyasaya sürülmüş olması olduğunu söyledi. Ancak PYUSD’nin uluslararası pazarlarda piyasaya sürülüp sürülmeyeceği sorulduğunda Ardoino, bunun genel olarak kripto endüstrisi için olumlu olacağını söyledi.

“Bu çok ilginç. ABD’de başka bir stablecoin, esas olarak Mastercard ve Visa’yı besleyen ödemeler için gelirlerin düşmesine yol açabilir. Ayrıca sektörün daha da büyümesine ve mantıklı düzenlemeler için bastırmasına yardımcı olacaktır.”

Peki USDC nasıl etkilenecek? 2017’den 2020’ye kadar Paxos için çalışırken daha önce Paxos doları (USDP) ve Binance USD (BUSD) için ürün lideri olan Enclave Markets CEO’su David Wells’e göre USDC üzerindeki etki halen belirsiz.

Wells PYUSD ve USDC‘nin, offshore stablecoin segmenti yerine ABD merkezli düzenlenmiş bir stablecoin kullanmayı tercih eden benzer müşteri segmentleri için rekabet edeceğini, ancak PYUSD’nin USDC ile tam olarak rekabet edebilmesi için, ilkinin kripto borsalarında listelenmesi gerekeceğini söyledi.

“PYUSD’nin büyük borsalarda ne zaman listeleneceği belli değil, bu nedenle başlamak için platformlar arası ödemeler kullanım durumuna odaklanabilir. Daha uzun vadede PYUSD muhtemelen DeFi (merkezi olmayan finans) pazarlarında da kripto alım satım pazar payında USDC ile rekabet edecektir.”

Tether Neden Gündemde?

Geçtiğimiz hafta katıldığı AMA oturumunda Binance CEO’su şirketin yeterince güvenilir mali denetim raporları yayınlamadığından şikayet etti. Tether bugüne kadar BDO tarafından onaylanmış tasdik raporları dışında kapsamlı mali denetim raporları yayınlamadı.

Aslında bakarsanız kripto borsaları dahil bu alandaki neredeyse hiçbir şirketin bunu yaptığını zaten görmedik. Yani Binance borsası da bu konuda eleştirilenler arasında yer alıyor.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI