X


En Anlaşılır Şekilde! Kripto Paralarda Teknik Analiz: İkili Tepe ve İkili Dip

Bugün W ve M şeklinde de isimlendirilen ikili tepe/dipler konusuna değiniyoruz.
21:22
3 Ağustos 2021

Kripto paralarla ilgilenen tüm yatırımcıların en azından temel seviyede teknik analiz bilgisine sahip olması gerekir. Zararına pozisyonlar açmamak ve sosyal medya spekülasyonlarından zarar görmemek için bu konuda kendinizi eğitmelisiniz. Kripto paralarda teknik analiz çok karmaşık görünse de temel seviyede en anlaşılır ve özet biçimde size bunu anlatmaya devam edeceğiz. Serimiz İkili Tepe ve İkili Dip formasyonlarıyla devam ediyor.

İkili Tepe ve İkili Dipler

Grafikteki mum hareketlerine baktığınızda W veya M şekline benzer hareketler görürsünüz. Bu hareketler belli bir düzeni temsil eder. İlgili fiyatın birbirine yakın iki tepe veya dip oluşturması size fiyatın yönüyle ilgili fikir verebilir.

Bu arada tepelerin veya diplerin birbirine birebir eşit olması gerekmez. Belli seviyede sapma payı olabilir. Teknik analiz özellikle profesyonel yatırımcılar tarafından çok ileri seviyede kullanıldığı için hareketlerini genellikle hacimli yapar. Yani grafiği okuyabilen insanlarla birlikte hareket etme fırsatını yakalarsınız. Bu da bilinçsizce yaptığınız alış veya satışlardan daha iyi sonuçlar doğurur.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

İkili Tepe

Bu formasyonun oluşması için fiyatı iki tepe oluştururken bir adet düzeltme yapması gerekir. Birinci ve ikinci tepenin ortasında gerçekleşen düzeltme hareketi, zirvelerin yarısı veya ona yakın olursa formasyon büyük ölçüde teyit edilmiş olur.

İkili tepe genellikle fiyatın düşeceğine işaret eder, kırılamayan üst trend bir önceki geri çekilmeden daha büyük bir düşüşe sebep olur. Ağırlıklı olarak ayı sezonunda bu formasyon görülür. Fiyatın ikinci geri çekilmesinde bir önceki düşüşün altına inmesiyle hareket tamamlanır. Yukarıdaki grafikte detaylı şekilde görebiliyorsunuz.

İkili Dip

Yukarıdaki formasyonun tam tersidir. Fiyatın oluşturduğu şekil W harfini andırmaktadır. Fiyat birbirine yakın iki adet dip oluşturur. Bu iki dip arasında belli oranda yukarı yönlü hareket gerçekleşir. Orta seviyeli bu yükseliş ilgili fiyatın bir önceki dibe yakın bir seviyede ikinci bir dip yapmasını sağlar. Aşağıdaki görselde detaylı şekilde görüyorsunuz.

Formasyon eğer hacimle desteklenir ve temel analiz tarafında herhangi bir olumsuz baskı görmezse yukarı yönlü hareketi başlatır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar