X


Origin Protocol (OGN) Yönetişim Portalı Bugün Duyuruldu!

Origin Protocol (OGN) önemli bir kilometre taşını geride bıraktı.
23:54
3 Ağustos 2021

San Francisco merkezli proje bugün önemli bir kilometre taşını daha geride bıraktı. Protokol yönetişim portalını duyurdu. Artık ağ katılımcıları gelecek güncellemelerde ve önemli kararlarda söz hakkında sahip olacak. Düşük işlem ücreti ve gelişmiş teknik yapısıyla birçok yatırımcının dikkatini çeken Origin Protocol (OGN) hakkında önemli detayları inceleyelim.

Origin Protocol (OGN) Duyurdu

Merkezi olmayan ekosisteme geçiş için Origin Protocol (OGN) önemli bir adım attı. Artık ağda yapılacak güncellemeler ve önemli kararlar yatırımcıların oylamasına sunulacak. Merkeziyetsiz yapılar kripto para ekosisteminin temelini oluşturuyor. Bu yapıların hayatına sağlıklı şekilde devam edebilmeleri içinde “yönetişim” sistemlerine ihtiyacı oluyor. Proje yetkilileri bu ihtiyacın bugün itibariyle ortadan kaldırıldığını gururla duyurdu.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Şimdilik bir nevi test aşamasında olan yönetişim modülü işlem ücreti almadan oylamaya izin veriyor. Yakın zamanda oy doğrulaması için Snapshot ile ortak hareket edilecek. Gerekli Origin Protocol (OGN) varlığı olan kullanıcılar oylama hakkında sahip olacak.  Oylamaya katılmak isteyen kullanıcılar stake ettikleri OGN varlıklarını Snapshot sistemlerine tanımlayacak.

OGNPOWER ile yapılacak oylamalar haricinde ağ için teklifler de sunabileceksiniz. OGN yatırımcıları eğer 1.000 OGNPOWER’a sahipte yeni bir teklif oluşturup oylamaya sunabilecek. Bir teklifin kabul görmesi için 1 milyon oy alması gerekecek.

Merkezsiz Yapıların Avantajı

Origin Protocol (OGN) merkeziyetsizliğin önemli bir duvarını ördü. Artık yönetişim modülü sayesinde tam bir merkezsiz yapı haline geldi. Merkezi platformların dezavantajları sebebiyle birçok yatırımcı artık geleceğe dönük yatırımlarını merkezsiz projelere yapıyor.

Merkezi platformlar yüksek işlem ücretleri ve sansür riski sebebiyle yatırımcılara itici geliyor. Kurumsal çıkarların dijital varlığı olumsuz etkilemesi de cabasıdır diyebiliriz. Buna en yakın örnek olarak Ripple’ın XRP’sine bakalım. Şirket büyüyor ancak sürekli olarak XRP token satmaya devam ediyor. Şirket yöneticileri zenginleşiyor, şirket devletlerle iş birliği anlaşmaları imzalıyor ancak XRP baskılanmaya devam ediyor. Yani kurumsal çıkarlar XRP topluluğunun önünde tutuluyor. Tam da bu sebepten SEC, Ripple yetkililerinin peşini bırakmıyor. Özellikle Ripple örneğin birçok yatırımcıyı merkezi yapılardan soğuttu diyebiliriz.

Burada paylaşılan bilgiler herhangi bir şekilde yatırım tavsiyesi içermemektedir. Kripto para piyasaları son derece riskli olup yetkisiz kişilerden alacağını tavsiyeler ciddi maddi kayıplar yaşamanıza sebep olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar