X


En Anlaşılır Şekilde! Kripto Paralarda Teknik Analiz: Bayraklar ve Flama

Teknik analiz biliyor musunuz? Öğrenmek için pek geç kalmış sayılmazsınız.
20:15
28 Temmuz 2021

Kripto para piyasalarında insanlar farklı gruplara ayrılır. Bazı yatırımcılar sadece sosyal medya fenomenlerinin yönlendirmeleriyle alım/satım yapar. Bu grup elbette çok büyük riskler alır, çünkü internette güvenin bedeli çoğu zaman ağırdır. Güvendiğiniz uzmanlar sizi yanıltabilir. Bu yüzden temel seviyede de olsa teknik analiz bilmeniz yararınıza olacaktır.

Bayrak Formasyonları

Bilmeniz gereken ilk şey bayrak formasyonlarının uzun vadeli bir trende işaret etmediğidir. Ani fiyat hareketlerinden sonra oluşan bu formasyonlar genellikle konsolidasyon alanıdır. Bayrak için öncelikle bir direk olması gerekir. Aşağı veya yukarı yönde fiyatın ani hareketi bu direği oluşturur.

Sonrasında başlayan konsolidasyon dönemi de bayrağın oluşumunu tamamlar. Hacim bayrak formasyonlarında son derece önemlidir. Direk bölümünün konsolidasyon kısmına göre daha fazla hacimle oluşması beklenir.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Boğa Bayrağı

Bayrakların oluştuğu trend dönemi onlar hakkında fikir sahibi olmamıza katkı sağlar. Örneğin şu an Bitcoin fiyatı muhtemel kısa vadeli boğa trendinde gibi görünüyor. Son birkaç günde aşağıdaki grafik hareketleri mutlaka borsalarda dikkatinizi çekmiştir.

Keski bir yukarı hareketten sonra yukarıda gördüğünüze benzer şekiller oluşur. Bu şekil boğa trendinde oluştuysa “boğa bayrağı” ismini alır. Formasyon tamamlandıktan sonra fiyat yukarı yönlü seyrine devam eder.

Ayı Bayrağı

Yukarıda anlattığımız boğa bayrağının tam tersi şekilde oluşur. Aşağı yönlü ani bir hamle yapan fiyat hacimli şekilde bir direk gibi uzar. Sonrasında fiyat konsolidasyon sürecine girer. Kısa süren bu süreçten sonra aşağı yönlü hareket devam eder. Boğa’da yukarı devam eden hareket ayıda tam tersi yönde genellikle aşağı devam edecektir.

Bu formasyonu tespit ettiğinizde konsolidasyon alanında oluşan HL’lerden yararlanarak dip/tepe ticareti yapabilir ve düşüş öncesi nakde geçerek daha aşağıdan alım yapmak suretiyle maliyetinizi azaltabilirsiniz.

Flama

Yukarıdaki iki örnekten farklı olarak flamalar kesin trend çizgilerine sahip olmaz. Üçgeniz andıran görüntüsüyle bayrak direği birleştiğinde flama oluşur.

Oluştuğu trende ve temel analiz verilerine bağlı olarak fiyatın yönüyle ilgili sinyaller gönderebilir. Ancak flamalar yapısı gereği kesin bir yön tayin etmez. Flamalar için nötr bir formasyondur diyebiliriz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar