X


El Salvador Başkanı Nayib Bukele, İngiltere Merkez Bankası Başkanı’nın Bitcoin Endişesini Tiye Aldı

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Baily'nin Bitcoin uyarısını yorumladı.
00:09
29 Kasım 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

İngiltere Merkez Bankası, Bitcoin adımıyla tüm dünyanın gündemine oturan El Salvador hakkında endişelerini dile getirdi. Başkan Andrew Bailey, El Salvador’un Bitcoin hamleleri ile ilgili endişelerini daha önce de belirtmişti ancak bu sefer El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele bu söylemlere yanıt verdi.

BOE’nin Bitcoin Endişesi

İngiltere Merkez Bankası (BOE), El Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimi olarak tanımasıyla bir uyarı metni yayınlamıştı. Birçok küresel finans kuruluşu, organizasyonlar ve hükümetler El Salvador’u potansiyel riskler konusunda uyardı. IMF’nin yanı sıra BOE Başkanı Andrew Bailey, bu uyarıların en şiddetlisini gerçekleştiren aktörlerden oldu.

BOE, El Salvador’un yalnızca fiat para birimlerini kullanmasını gerektiğini defalarca belirtti. Son örnekte ise El Salvador Başkanı Nayib Bukele’nin Bitcoin şehri inşa etme planlarını açıklamasının akabinde geldi.

Bloomberg tarafından bildirildiği üzere Bailey, piyasadaki oynaklık vurgusu yaptı: “Bir ülkenin onu ulusal para birimi olarak seçmesi beni endişelendiriyor. Beni en çok rahatsız eden şey El Salvador vatandaşları sahip oldukları para biriminin doğasını ve oynaklığını anlıyor mu sorusu oluyor.”

Başkan Nayib Bukele’nin Cevabı

El Salvador’un BTC‘yi yasallaştırmasının üzerinden birkaç ay geçmesine rağmen Başkan Bukele ve yönetiminden kişiler tarafından yayınlanan güncel verilere göre deney ülke için gayet iyi çalışıyor gibi görünüyor. Örneğin ülke özellikle fiyat düştüğünde daha fazla Bitcoin biriktirdi.

Bitcoin‘den edinilen kâr, hayvan hastaneleri ve okullar yapmak için kullanıldı. Bailey’nin son yorumlarına değinen Başkan Bukele, özellikle BOE’nin El Salvador halkı için sahip olduğu endişelere ironik şekilde yanıt verdi:

İngiltere Merkez Bankası, El Salvador’un Bitcoin’i benimsemesinden endişeli mi? Gerçekten mi? Sanırım BOE’nin halkımızın refahına olan ilgisi gerçek. Değil mi? Bu demek oluyorki her zaman insanlarımızı önemsediler. İngiltere Merkez Bankası’nı sevdiğimi söylemem gerekiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar