X


Ekim Ayında En Kötü Performansı Hangi Kripto Para Gösterdi?

Geride bıraktığımız ekim ayında piyasada volatilite düşük olsa da bazı kripto paralar ayı düşüşle kapadı.
14:00
2 Kasım 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ekim ayına ait piyasa verilerine göre en değerli 25 kripto para arasında en kötü performansı Dogecoin gösterdi.

Bildiğiniz gibi Dogecoin bir internet meme’inden yola çıkarak geliştirilen bir kripto para. Bazı yatırımcılar tarafından sarakaya alınsa da ciddi bir hayran kitlesine sahip. Ve piyasaya sürüldüğünden beri sürekli yükseliş-düşüş döngüsüne giriyor.

Dogecoin’in son yükseliş evresi ağustos sonunda başladı ve eylül başlarına kadar devam etti. CoinMarketCap verilerine göre Dogecoin %160’ın üzerinde bir yükselişle 0,068 dolara çıkarak son 6 ayın en yüksek değerine ulaştı.

Ekim ayına geldiğimizde Dogecoin için rüzgar tersine döndü. Aylık bazda yaşanan %36’lık düşüşle birlikte Dogecoin yukarıda belirttiğimiz 6 aylık rekor seviyeye kıyasla %50’den fazla değer kaybetti.

Coinmetrics.io verilerine göre DOGE 30 günlük bir yatırımda çoğunlukla %100’ün üzerinde kazandırıyor. Verilere bakıldığında %100’lük bir kazancın olmadığı tek zaman diliminin 2015 yılı olduğu görülüyor. 2015 yılında 30 günlük sürede DOGE %94’lük bir kazanç getirdi.

Öte yandan 2014’ten beri DOGE’daki kazandırma oranı birçok kez %300 gibi inanılmaz bir rakamı aştı. Coinmetrics’in fiyat tabloları, aylık kazanç 0 civarı olduğunda yükselişlerin hemen ardından düşüşün başladığını gösteriyor. Bu ölçüt 10 Ekim’de negatif bölgeye girdi ve bundan sonra – istatistiklere bakılırsa – pozitife dönecek.

Özet olarak ekim ayı DOGE için fiyat değişim yüzdesi bakımından son derece kötü bir aydı. Ancak top 25’deki kripto paraların 22’sinin ekim ayını düşüşle kapattığı göz önünde bulundurulursa DOGE’un düşüşü tolere edilebilir.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
ETİKETLER