X


Eğer Kripto Paralarınız Çalınırsa Sadece %20 İhtimalle Onları Geri Alabilirsiniz

Yapılan bir araştırmaya göre küçük bireysel yatırımcılar kripto para soygunları karşısında gözetimsiz bırakılıyor.
12:00
20 Ekim 2018
Okuma Süresi: 1 Dakika

Eğer bir Bitcoin hırsızlığına kurban gittiyseniz çalınan kripto paralarınızı bir daha görebilme şansınız oldukça az.

Güvenlik uzmanları, çalınan kripto paraların bir daha geri alınma olasılığının çok düşük olması nedeniyle bu vakaların ancak bir kısmının rapor edildiğini ortaya koydu. Rueters’a göre kripto para birimlerinin eşsiz doğası, suçlular için avantaj sağlıyor. Hatta kripto para dolandırıcıları da bu avantajın farkında. Kripto paraların eşsiz doğasına ve beraberinde getirdiği güvenlik sorunlarına dikkat çeken FBI ajanı Patrick Wyman şunları kaydetti:

Bitcoin’in ve diğer kripto paraların sahip olduğu merkezsiz para sistemi herhangi bir tüzel kişilik tarafından yönetilmiyor. Bu nedenle herhangi bir kripto para, şüpheli işlem bildirimine ya da kara para aklamayı önleme düzenlemelerine sahip değil.

Kripto paralar çok hızlı bir şekilde popülerleşiyor. Ancak kripto para ekosistemindeki siber suçluların sayısı da popülerleşmeyle doğru orantılı olarak artıyor. Güvenlik uzmanlarına göre yüksek profilli vakalar büyük bir ilgiyle araştırılıyor ancak küçük yatırımcılar ise siber saldırılar karşısında gözetimsiz bırakılıyor. Europol analistlerinden Jaroslav Jakubcek Reuters’a verdiği röportajda kolluk kuvvetlerinin bütün suçlarla mücadele etmesinin imkansız olduğunu belirtti.

Crypto Aware, 2012 yılından 2018’in ilk yarısına kadar yaklaşık 1,7 milyar dolarlık kripto paranın çalındığını bildirdi. Sadece 2018 yılında zaten 800 milyon dolar değerinde kripto para çalındı. Araştırmaya göre bu saldırıların %85’lik kısmı ise hiçbir zaman rapor edilmedi.

Reuters’ın haberinde Kaliforniya merkezli siber güvenlik firması CipherTrace’ın CEO’su David Jevans’ın açıklamalarına da yer verildi. Jevans, kripto paralarla sınır ötesi işlem gerçekleştirmenin çok kolay olması nedeniyle borsaların uğradığı siber saldırılarda dahi fonların ancak %20’lik kısmının kurtarılabildiğini kaydetti.

Geçtiğimiz ağustos ayında ABD’li girişimci ve kripto para yatırımcısı Michael Terpin’in sim kartı kopyalanmış ve mobil cüzdanından 24 milyon dolarlık kripto para çalınmıştı. Terpin, soygunun ardından sim kart operatörü AT&T’ye 224 milyon dolarlık tazminat davası açmıştı. Geçtiğimiz günlerde yaşanan bir olayda ise 24 yaşındaki Norveçli kripto para yatırımcısı Oslo’da gerçekleşen bir olayda yüz yüze görüşüp Bitcoin sattığı kişilerce bıçaklanarak katledilmişti.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar