X


dYdX Borsası Güvenlik Zafiyetiyle Gündemde!

dYdX bugün düşüşe geçti, güvenlik zafiyeti fiyatı büyük ölçüde etkiledi.
16:30
28 Kasım 2021
Okuma Süresi: 3 Dakika

Merkezi olmayan borsalar özellikle son birkaç yılda yoğun ilgi görmeye başladı. Mahremiyete verilen önem ve özgürlüğe duyulan özlem birçok kripto para yatırımcısını buna itti. Ancak merkezi olmayan borsaların güvenlik konusunda ciddi eksiklikleri bulunuyor. Bugüne kadar milyarlarca doları bulan kayıp sadece sistem zafiyetlerinden dolayı saldırganların eline geçti. Bugün dYdX borsası da bu konuyla gündeme geldi.

dYdX Güvenlik Zafiyeti

Adını ilk olarak eski kullanıcılarına dağıttığı tokenlerle duymuştuk. Belirli bir tarihten önce sistemleri kullanan yatırımcılar o günün kuruyla 30-40 bin dolara yakın karşılığı olan tokenleri almaya hak kazandı.

Bugün, merkezi olmayan kripto borsası dYdX, tam olarak doğru nedenlerle olmasa da trend oluyor. Kullanıcıların Ethereum akıllı sözleşmeleri aracılığıyla ticaretten yararlanmalarına olanak tanıyan DEX, kısa süre önce günlük 10 milyar dolara kadar hacme ulaştı. Coinbase ve Uniswap‘ı hacim olarak geride bıraktı.

dYdX ekibi, yeni dağıtılan bir akıllı sözleşmeyle insanları bir güvenlik sorunu konusunda uyardı. Bahsi geçen tweetlerden biri şöyle dedi:

“24 Kasım Çarşamba gününden itibaren para yatırmak için izin belirlemiş olan tüm kullanıcılara, borsayı ziyaret etmeleri ve mümkün olan en kısa sürede fonları geri almaları tavsiye ediliyor. Paranız risk altında değil ama cüzdanınıza geri taşınmalı”.

Samczsun isimli beyaz şapkalı hacker tarafından tespit edilen güvenlik açığı geliştirici ekibe bildirildi. Bu sayede potansiyel olarak risk altında olan tüm fonlar güvenli yerlere taşındı. Emanet akıllı sözleşmeye yönlendirilen 700 hesabın toplam mali boyutu 2 milyon doların üzerindedir.

dYdX Layer 2 Perpetuals ürününe para yatırmak için herhangi bir izin belirlemeyen diğer kullanıcılar, yukarıda belirtilen gelişmelerden etkilenmedi. Bu arada, gazsız mevduatlar ve 0x takas entegrasyonu bir sonraki duyuruya kadar devre dışı bırakıldı.

dYdX Neden Düşüyor?

Bugün yaşanan bu gelişme dYdX’e olan güveni bir miktar zedelemiş gibi görünüyor. Bununla birlikte planlanan sistem geliştirmelerinin de ertelenmiş olması fiyatı elbette aşağıya çekti. Şimdilik herhangi bir kayıp yok ve geliştirici ekip sorunu çözmüş gibi görünüyor. Eğer sorunun tamamen çözüldüğüne ve planlanan yükseltmelerin yakında yapılacağına dair bir duyuru paylaşılırsa fiyat yeniden yükselebilir. Yani dYdX bir alım fırsatı sunuyor olabilir.

Gün içinde 11,6 dolara kadar düşen token fiyatı, yazı hazırlandığı sırada 12,3 dolardan alıcı buluyor. Fiyat en son 13.09.2021 gününde 10 doların altına düşmüştü.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar