reklamı kapat

Dünyaca Ünlü Uygulama SEC’e Dava Açıyor!

Mesajlaşma uygulaması Kik SEC'e dava açmayı planlıyor.
12:00
28 Ocak 2019

CCN’in haberine göre Kanadalı mesajlaşma uygulaması Kik ABD Borsalar ve Menkul Kıymetler Komisyonu SEC’e dava açmayı planlıyor. Bunun sebebi, Kik’in 2017’de uygulamanın kripto parası Kin için düzenlediği ICO’ya yaptırım uygulama potansiyeli.

Bir Kik temsilcisi şu şekilde konuştu:

Komisyonun vereceği oydan emin değiliz, ama Kik’e, Kin’e ve vakfa karşı getirilecek herhangi bir yaptırım tüm kripto para sektörüne zarar verecektir.

Ted Livingston’ın Açıklamaları

Kik CEO’su Ted Livingston da Wall Street Journal’a şirketinin Washington D.C merkezli finansal düzenleme kurulu SEC’e açacağı davayı anlattı ve konuyla ilgili bir Medium yazısı kaleme aldı. Livingston’un açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Bu hamle, SEC başkanı Jay Clayton’ın “Gördüğüm her ICO’nun menkul kıymet olduğunu düşünüyorum.” açıklamasının ardından geldi. Bu açıklamanın kapsamına Ethereum tabanlı token’ların hepsi, yani kripto paraların büyük bir çoğunluğu giriyor.

Bu, sektörde herkesin ilgilendiği ve hiç kimsenin hakkında konuşmak istemediği bir şey. İşe alımlara, yeniliklere ve rekabete devam edebilmemiz için bunu değiştirmemiz gerekiyor.

Durum Kik’e özgü değil. SEC’le benzer noktada onlarca proje var. Hepimiz bu sektörün düzenlemelere ihtiyaç duyduğunu düşünüyoruz, ancak bunu (düzenlemeyi) yapmanın bu şekilde olmayacağını da düşünüyoruz.

1934 Menkul Kıymetler Yasası’nın 11. sayfasında, yani bizzat SEC’i var eden yasada, açık bir şekilde menkul kıymet tanımının “para birimlerini kapsamadığı” belirtiliyor.

Bugün Google Play ve iOS mağazalarındaki 30’un üzerinde uygulamada Kin kazanıp harcayabilirsiniz. Şu ana kadar yüz binlerce kişi mallar ve hizmetlerle Kin takas etti. Kin, gerçek anlamda para birimi olan bir kripto para.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun