X


Dolara Karşı Verilen Mücadele Güçleniyor, Bitcoin Bu Durumdan Nasıl Etkilenir?

Dolara karşı verilen savaşa Rus devlet başkanı Vladimir Putin de destek veriyor. Peki bu süreç kripto paraları nasıl etkiler?
08:00
4 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Rusya, Çin, İran ve Amerikan dolarından ağzı yanmış daha nice ülke küresel çapta sürdürülen de-dolarizasyon sürecine uzun yıllardır aktif bir şekilde katkı sağlıyor. ABD dolarının kendi ekonomileri üzerinde kurduğu etkiden sıyrılmayı amaçlayan ülke liderleri arasında Rus devlet başkanı Vladimir Putin de yer aldı. Putin’in tüm dünyada sürdürülen de-dolarizasyon sürecinin arkasında durduğu ifade edildi. Peki bu sürecin Bitcoin ve diğer kripto paralar için muhtemel bir sonucu olabilir mi?

Aslına bakılırsa de-dolarizasyon mücadelesi oldukça uzun bir süredir devam ediyor. Doların küresel finansal sistemde sağladığı hakimiyetin azaltılması anlamına gelen bu mücadele son zamanlarda yaşanan olayların etkisiyle belki de hiç olmadığı kadar güçlendi. Rus başkan Putin de doları piyasadan kaldırma hareketine destek veriyor. Putin’in bu hamlesine gerekçe olarak ABD’den gelebilecek muhtemel ambargolar ileri sürüldü.

Başkan Putin’in geçtiğimiz mayıs ayında ABD doları tarafından domine edilen bir finansal sisteme güven olmayacağını ifade etmişti. Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) tarafından getirilen bazı kurallara uymayan ve keyfi yaptırımlar uygulayan ABD, ülkelerin finansal istikrarları için hiç de iyi bir gelecek vadetmiyor. Putin’e göre doların güç kazanması küresel ekonomi için de büyük riskler taşıyor.

Sahip oldukları yapı ve yola çıktıkları temel felsefe itibariyle kullanıcılara finansal özgürlük vadeden kripto paralar tam da bu noktada gündeme getirilebilir. De-dolarizasyon süreci hız kazandıkça başka bir finansal krizin çıkması ihtimaller arasında yer alıyor. Bu durumda insanlar güvenli bir liman ararken Bitcoin’e yönlenebilir ve kripto paralar hiç olmadığı kadar değer kazanabilir.

Kaynak: Coinpage

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar