Dogecoin ve Shiba Inu Karşılaştırması: DOGE veya SHIB Sizi Zengin Edebilir Mi?

2021 yılının en popüler kripto para birimlerin arasında olan Shiba Inu ve Dogecoin yatırımcısını zengin edebilir mi?
14:35
10 Kasım 2021
Okuma Süresi: 3 Dakika

Şu anda Dogecoin ve Shiba Inu gibi şaka kripto para birimlerinin çok popüler olduklarını rahatlıkla ifade edebiliriz. Ancak eğer çok şanslı değilseniz muhtemelen DOGE ya da HIB sizi zengin etmeyecek. Şu anda Dogecoin’in piyasa hacmi bakımından en büyük 9. ve Shiba Inu’nun en büyük 11. kripto para olduğunu düşündüğümüzde muhtemelen bu fikre katılmayan çok sayıda kişi olacaktır. Peki, neden uzman isimler bu şekilde düşünüyor?

Dogecoin ve Shiba Inu Karşılaştırması

Dogecoin, yazılım mühendisleri Billy Markus ve Jackson Palmer tarafından 2013 yılında piyasaya sürüldü. Aslında ikili bu kripto para birimini sadece kripto para benimsenmesinin artması için ve volatilitenin araştırılması için piyasaya sürdü. Yani Dogecoin’in akıllı sözleşme platformları oluşturmak ya da ödemeleri kolaylaştırmak gibi diğer projelerin sahip olduğu bi hedefi bulunmuyor.

Öte yandan Dogecoin, Bitcoin kodu kullanılarak oluşturulan Litecoin kod tabanının üzerine inşa edildi ve Elon Musk, Mark cuban gibi isimlerin Twitter aracılığı ile kripto parayı desteklemeleri sonrasında büyük ilgi odağı oldu.

Shiba Inu ise 2020 yılında Ryoshi adlı anonim bir grup ya da kişi tarafından yaratıldı. SHIB, Shiba Inu ekosisteminin ERC-20 token’ıdır. Bu Ethereum tabanlı memecoin projesi, merkezi olmayan topluluk oluşturmayı denemek için geliştirildi.

Başlangıçta, Shiba Inu token’ının hiçbir kullanım alanı yoktu. Ancak Shiba Inu topluluğu, Temmuz 2021’de ShibaSwap DEX’i başlatarak SHIB token’ının bir kullanım alanı olmasını sağladı.

Bunlara ek olarak Dogecoin’in sınırsız bir arzı varken Shiba Inu’nun arzı toplam bir katrilyon token arzına sahip. Dolayısıyla arzın çok fazla ve sınırsız olması sürdürülebilir bir değer artışının olamayacağı şeklinde yorumlanıyor. Çünkü talebi sınırılı ve az olan bir varlığa talep arttığında fiyat ciddi bir yükseliş gösterme eğilimindedir. Ancak böyle bir durum ne DOGE’de ne de SHIB’de mevcut değil.

Dogecoin ve Shiba Inu Sizi Zengin Edebilir Mi?

Şu anda piyasada “Dogecoin ne zaman 1 dolar olacak?” ve “Shiba ne zaman 1 dolar olacak?” sorularının dolaştığına şahit olmuşsunuzdur. Bu noktada da topluluk ikiye ayrılıyor: DOGE ve SHIB 1 dolar olabilir, DOGE ve SHIB asla 1 dolar olmayacak… Dogecoin ve Shiba Inu, fiyatlarını yönlendirecek temel bir değeri olmadığı için asla 1 dolara ulaşamayabilir.

Bunlara ek olarak Shiba Inu ve Dogecoin fiyatları Twitter’da paylaşılan bir gönderiye bağlı olarak aniden inebiliyor ya da çıkabiliyor. Örneğin; geçtiğimiz günlerde Elon Musk Shiba Inu sahibi olmadığını açıkladı ve fiyat %20 düşüş yaşadı.

Tüm bunları göz önünde bulundurarak, diğer faktörlerin yanı sıra teknik inceleme, yol haritası, yardımcı program, token ekonomisi, ekip, ortaklıklar gibi her şeyi inceledikten sonra kripto para birimlerine yatırım yapmalısınız. Kripto varlıklarını destekleyen önde gelen kişilerin, varlığın değeri üzerinde önemli bir etkisi olduğu inkar edilemez ancak herhangi bir kripto para birimine yatırım yapmanın tek nedeni bu olmamalıdır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar