Dogecoin Nedir?

Bir internet geyiğinden ortaya çıkmış ve şakayla karışık bir işleve sahip olarak hayatına başlamış olsa da, çok kısa sürede işlem sıklığı açısından dünyanın en popüler kripto parası haline gelen DogeCoin kesinlikle adından söz ettirmeyi hak ediyor.
01:12
9 Haziran 2020
Okuma Süresi: 7 Dakika

Eğer kripto paralara yabancı birine Bitcoin’i anlatmaktan daha zor bir şey varsa o da Dogecoin’i ve neden bu kadar popüler hale geldiğini, ne işe yaradığını ve neden kripto paraların geleceği açısından bu kadar önemli bir mihenk taşı olduğunu açıklamaktır. Söz konusu coin, bir internet geyiğinden ortaya çıkmış ve şakayla karışık bir işleve sahip olarak hayatına başlamış olsa da, çok kısa sürede işlem sıklığı açısından dünyanın en popüler kripto parası ve altcoin’i haline gelmiş olmasıyla kesinlikle adından söz ettirmeyi hak ediyor.

Pek çok gencin Bitcoin ve diğer kripto paralara merak duymasını sağlamış ve bunları kullanmaya başlamalarına doğrudan sebep olmuş olmasıyla gerçekten de büyük öneme sahip olan Dogecoin hakkında bilgiler araştırırken bu yazıyı bulduysanız doğru yere geldiniz. Kısaca DOGE coin’in nasıl ortaya çıktığından, neden bu kadar popüler hale geldiğine kadar hızlıca değinip, gelecekte neler olabilir buna bir bakış atacağız..

Dogecoin Nedir?

Aslında öncelikle Doge kelimesinin (veya internet meme’inin) nereden türediğini inceleyerek bu sorunun cevabının temeline inebiliriz.

“Doge” kelimesi, aslında hepimizin bildiği üzere köpek anlamına gelen İngilizce “Dog” kelimesinin kasıtlı olarak yanlış yazılmasından türetilmiş ama bunun ilk ortaya çıkış sebebi olarak internet tarihçileri, 2005 yılında Homestar Runner adlı internette yayınlanan çizgi film/kukla gösterisi türünde olan serinin bir bölümünde ortaya çıktığını ileri sürmektedirler.

Doge

Doge kelimesinin “Dogecoin” haline gelebilmesi ise doğrudan bu noktadan sonra değil, Doge‘un bir image macro (ya da Türkçe yaygın kullanımıyla CAPS) şeklinde popülarite kazanması ile gerçekleşmiştir. Bu internet geyiğinde, Shiba İnu cinsi bir köpeğin fotoğrafları üzerine sanki köpeğin iç sesini, düşüncelerini dile getiriyormuşçasına karikatürize edilen ve genellikle içeriğinde “wow” “such x” “so y” formatında olan ve bozuk bir İngilizce ile süslenen fotoğraf paylaşımları üzerinden her türlü konu üzerine mizah yapılmaktadır.

Dogecoin Giriş

2013 yılı ortasında Tumblr gibi mecralarda bir hayli popüler hale gelen ve yılın internet fenomenlerinden biri olan bu meme türü,  doğrudan Dogecoin’in ortaya çıkmasına sebep olmuştur.

Aslında Litecoin ‘in bir türevi olan ve Doge geyiğinde adı geçen Shiba İnu türü köpeği kendi logosu haline getiren bu coin, yazılımcı Billy Markus tarafından ortaya çıkarılmıştır. İlk etapta insanların kriptoparalara ilgisinin artırılması amacıyla bir fikir olarak ortaya çıkan ve Shiba İnu “Doge” muhabbetinin popülaritesinden faydalanan Dogecoin, çok kısa sürede geyik muhabbeti çapında bir fikir olmaktan çıkıp, realite haline gelmiş ve internetteki genç popülasyonun da geniş çaplı benimsemesiyle ciddi anlamda çok hızlı çıkış yapan bir kripto para haline gelmiştir.

Dogecoin Mining

Dogecoin, proof-of-work(POW) için aynı Litecoin gibi Scrypt kullanıyor ve block zamanlaması 1’er dakika olarak belirlenmiş. Buna ek olarak 4 dakikalık sürelerde zorluk seviyesinin network tarafından yeniden hesaplanması ve çıkartılabilecek olan Dogecoin miktarının sınırsız olmasından ötürü, Bitcoin gibi deflasyonel olmaması dikkat çekici özelliklerinden.

Dogecoin’in bir başka dikkat çeken özelliği ve belki de geniş kitleler tarafından hızlıca benimsenmesinin altında yatan sebeplerin başında, özellikle ilk dönemlerde çok hızlı coin üretimine izin verecek şekilde ayarlanmış olması geliyor. Bu sayede ve bir Dogecoin ‘in piyasada şu anda bile bir Amerikan Dolarının 1500’te biri olarak değerleniyor olmasından ötürü, kişiler birbirlerine 10bin – 20bin Doge göndererek aslında sembolik değer taşıyan küçük miktarlarda parayı sanki büyük miktarlarmışçasına “harcamanın” keyfine varıyorlardı, özellikle ilk ortaya çıktığı zamanlarda.

Tabi ki yine o dönemler (ve aslında hala) Dogecoin kullanımının büyük bölümünün gerek internette kişilerin birbirine jest / espri yapma amacıyla olduğunu belirtmekte fayda var. Fakat bu durum bir dezavantajdan ziyade, avantaj olmuştur. Neden mi? Bu sorunun cevabı aslında sebebi oldukça basit.

Dogecoin Cüzdan

Teknolojik açıdan bakıldığında, Dogecoin kullanmanın Bitcoin ve diğer pek çok coini kullanmaktan hiçbir farkı, zorluğu veya kolaylığı yok. Yani Dogecoin kullanmayı başaran bir insan, rahatlıkla diğer coinleri de kullanabilir. Çoğu insanın kripto paralara halen uzak olmasının sebebinin, bunların işleyişlerini ve nasıl kullanıldıklarını henüz tam olarak anlamamış olmalarından kaynaklandığını düşünürsek, Dogecoin bu anlamda ciddi bir atlama tahtası olarak görev yapmıştır.

Dogecoin Analiz

Düşünsenize, internette, örneğin Reddit gibi bir platformda yaptığınız bir paylaşımı beğenen bir kişi size 2020 Dogecoin gönderiyor. (İlk ortaya çıktığı zamanları düşünürsek belki 1 dolar bile etmeyecek bir miktar) Eğer konuyla hiç alakanız yoksa bile, muhtemelen merak ettiğiniz için öncelikle bir Dogecoin Client indirip sonra bir cüzdan açmayı, coinlerinizi bir yerden bir yere transfer etmeyi, güvenli olarak saklamayı, başkalarına göndermeyi ve madencilik yapmayı öğrenmeniz işten bile değil. Bir bakmışsınız ki kriptoparalar hakkında belki de okuyarak ve araştırarak öğrenmenizin günler süreceği miktarda bilgiye saatler içinde, hemen hemen hiçbir masrafı ve riski olmadan ve zahmetsizce, hatta eğlenerek sahip olmuşsunuz.

Bu noktadan sonra bir başka kripto parayı kullanmak sizin için artık çok daha kolay ve erişilebilir bir şey. İşte Dogecoin’in tüm kripto para oluşumuna ve kültürüne yaptığı belki de en büyük etki, ki şüphesiz olumlu bir etki, budur.

doge-jamaica

Dogecoin’ciler 30bin$ değerinde Dogecoin bağışlayarak Jamaika’lı kızak sporcularını Sochi kış olimpiyatlarına göndermeye yardımcı oldular… Kaynak: Bloombergreview

Dogecoin 2020 Tahmini

İnternet geyiklerinin ömürleri genelde pek uzun olmaz; fakat Doge muhabbetinin uzun yıllardır devam ediyor ve Dogecoin’in bugün milyonlara takipçisi var. Dogecoin kendini aslında Doge meme’inden kendini bağımsız hale getirmiş ve kendi başına internet kültürünün bir parçası hale geldiği şeklinde bir yorumda bulunsak yanlış olmaz. Yine de bu durum finansal bir enstrüman ve kripto para teknolojisi içerisinde kendisine daimi bir yer edinip edinmediği konusunda bize net bir fikir vermiyor.

Her şeye rağmen, Dogecoin, sayısı binleri aşan diğer pek çok alternatif coin arasında belki de Bitcoin’den sonra bu akıma en çok katkı sağlayan kripto para olmayı başarmıştır ve bu bile, tarihe adını altın harflerle yazdırmasına yeterli olacaktır.

“Wow, such importance!”

Dogecoin Price

Dogecoin fiyatı yazının hazırlandığı tarih itibariyle 0,0024 dolardan işlem görüyor. Toplam sirkülasyonda 125 milyar Dogecoin bulunuyor ve piyasa değeri 300 milyon doların üzerine çıkmış durumda.

Dogecoin TRY

Dogecoin kaç TL? Dogecoin TL paritesinde Dogecoin Grafik TL olarak bakıldığında dalgalı bir görüntü gözleniyor. 1 Dogecoin 0,0169 Türk Lirasından işlem görüyor.

10000 Dogecoin Kaç TL

10000 Dogecoin 169 TL’ye karşılık gelmektedir. Başka bir ifadeyle 169 TL ile 10000 Dogecoin satın alınabilir.

Dogecoin Grafik

Dogecoin tüm zamanların fiyat grafiğine bakıldığında 2018 başları itibariyle 0,017 USD ile rekor kırmıştı. Şu an bu fiyata çok uzak olmasına rağmen hale günlük milyonlarca dolarlık işlem yapılıyor. Dogecoin fiyatı son zamanlarda düşüş gösterse de 160 milyon dolarlık günlük işlem hacmiyle kripto para sıralamasında 32. sırada kendine yer buluyor.

DOGE/BTC grafik‘e bakıldığında 1 Dogecoin 0,00000026 BTC’den işlem görüyor, yani 1 Dogecoin 26 satoshi olarak fiyatlanıyor.

Dogecoin Alınır Mı?

Dogecoin son duruma bakıldığında ortaya çıkışının üzerinden bugün 7 yıl geçmesine rağmen bir çok kripto paranın aksine Dogecoin 2020 yılında da kullanıcıları kendisine çekmeyi başarmış görünüyor. 2013 yılında çok sayıda Dogecoin gibi kripto para ortaya çıkmıştı, fakat bilindiği gibi bugün bir çoğu piyasadan silindi. Bu anlamda büyük bir başarı elde etmiş ve gelecekte de kullanılması ve kitleleri etkilemesi muhtemel bir kripto para olarak Dogecoin yorumlanabilir.

Dogecoin Al Sat

Piyasa hacmi bakımından şu anda 32. sırada yer alan Dogecoin’, dünyanın en yüksek alım satım işlem hacmine sahip kripto para borsası Binance‘den ulaşabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
 • altcoin haber
  8 sene önce

  altcoinler hakkında bilgiler için sitemize ziyaret edin http://97coin.com

  183
 • uzun memed
  8 sene önce

  bir para biriminin degerinin olmasi icin karsiligi olmasi gerekir bu da altin ve gümüstür bir devlet parasinin gecerli olmasi icin bastigi para miktarinin karsiligi olarak kasasinda altin olmalidir eger elindeki altin miktarindan fazla para basarsa bu da parasinin degerinin dusmesine yol acar.. simdi bitcoinin gelicegi nedir?? dunyanin en buyuk bitcoin bankasi hacklenip iflas edince bitcoin zaten bitmis demektir ve sizler istediginizi yapin ama bitcoin arkasinda devlet olmayan dijital ama karsiliginda bir deger sunamayan para olarak kullanilan dijital sertifikadir diyelim ama karsilik olarak birsey sunmuyor ve bunu akil kabul etmiyor neye gore deger biciyorsunuz??? bitcoinin neresi guvenli??? sacma sapan insanlarin kolay para kazanma ugruna deger yukledigi ama karsilik olarak hicbirsey sunmayan ne altin olarak karsiligi var ne gumus nede bakir karsiligi olmayan seye para diyemezsiniz….. ancak birbirini kandiran insanlar toplulugu icin gecerli

  176
  • Mustafa talha
   4 sene önce

   Yıl 2019 şimdi otur ağla elonmusk bile doge coin diyor sksksksl

   162
 • murat
  8 sene önce

  Dogecoin hakkında güncel bilgi verebilir misiniz. cointellect ile bu işe girmek için geç kalmış sayılır mıyız ?

  197
  • Coin Türk
   CoinTürk
   8 sene önce

   Dogecoin’i yakından takip eden takipçilerinin burada güncel bilgileri paylaşması faydalı olacaktır. Biz de yeri geldikçe güncel haberlere yer vereceğiz. Cointellect konusunda yakında detaylı bir inceleme yazısı yayınlamayı planlıyoruz.

   181