Reklam

Gizlilik Odaklı Kripto Paraların İzlenmesi Artık Daha Kolay

Chainalysis Dash ve Zcash’i desteklemeye başladığını açıkladı. Böylece gizlilik odaklı kriptoların takip edilmesi kolaylaştı.
09:00
9 Haziran 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

8 Haziran’da yapılan açıklamalara göre Chainalysis, gizlilik odaklı kripto para birimleri olarak bilinen Zcash (ZEC) ve Dash (DASH) için destek eklediğini açıkladı. Böylece bu iki kripto paranın takibinin yapılması çok daha kolay hale geldi.

Chainalysis Desteği

Chainalysis’in yaptığı açıklamalara göre, çoğu kullanıcı gizlilik artırıcı özellikleri kullanmadığı için Zcash ve Dash işlemlerinin büyük çoğunluğunu kolaylıkla takip edilebilir işlemler olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca şirket, Dash’in “gizlilik odaklı kripto para birimi” olarak adlandırılmasının yanlış olduğunu düşünüyor. Chainalysis’e göre, maksimum gizlilik sağlayan zk-SNARK’ları kullanan Zcash işlemlerinin de yalnızca %0.9’u tamamen gizli olarak korunuyor.

Öte yandan konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda Dash Core Group CEO’su Ryan Taylor, Chainalysis desteği dolayısıyla memnun olduklarını şu ifadelerle dile getiriyor:

Dash, kullanıcılara kripto para biriminin genel olarak benimsenmesi için önemli olduğunu düşündüğümüz gizliliği arttırılmış işlem seçeneğini sunuyor ve bu seçeneklere önem veren kullanıcılar var. Aynı zamanda Chainalysis, gizlilik ihtiyaçlarını uyumluluk ihtiyaçları ile dengelemek isteyen ve para hizmeti sunan işletmeleri için gerekli olan gelişmiş AML ve Blockchain analitiğinin önde gelen sağlayıcılarından birisi. Nihayetinde her ikisi de eski finansal piyasalara erişim sağlarken kripto para birimlerinin güvenli kullanımını teşvik ediyor. Bu yüzden Chainalysis’in Dash’e destek vermiş olmasından memnunum.”

Aslında kullanıcılarına gizlilik vaadinde bulunan bir projenin, takip edilebilirliğini kolaylaştıracak böyle bir hamleden dolayı memnun olması şaşırtıcı bir durum. Her ne kadar Chainalysis hamlesi kripto paraların benimsenmesini hızlandıracak olsa da bazı kullanıcılar gizlilik özelliğinin darbe almasından dolayı Dash’ten uzaklaşabilir.

Gizlilik Odaklı Kriptolar

Gizlilik odaklı kripto paraların şu anda bir ikilemle karşı karşıya olduğu görülüyor: Ya devlet baskısına boyun eğecekler ya da eninde sonunda ölecekler. Örneğin, son zamanlarda birkaç borsa Monero‘yu listeledi. Dünyadaki hükümetlerin yasadışı amaçlarla kullanılabilecek kripto para birimleri konusunda daha fazla şeffaflığa sahip olmak istemeleri anlaşılabilir. Ancak aynı zamanda, sürekli genişleyen hükümet erişimi karşısında, bazı bireylerin gizlilik artırıcı araçlara daha fazla ihtiyaç duyması da oldukça normal.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar