X


DLT, ABD Hisse Senedi Piyasasının Günlük İşlem Hacimlerini Destekleyebilir

Yakın zamanlı bir çalışma DLT’nin günlük işlem hacmini destekleyebileceğini ortaya koyuyor…
14:00
17 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Finansal hizmetler firması Depository Trust and Clearing Corporation (DTCC) yakın tarihte yaptığı bir araştırmasının sonuçlarının 16 Ekim’de kamuoyuyla paylaştı. Araştırma sonuçlarına göre, dağıtık defter teknolojisinin (DLT), Amerika hisse senedi piyasasının günlük işlem hacimlerini destekleyecek kadar ölçeklenebilir olduğu ortaya çıktı.

Hepimizin bildiği gibi Blockchain’in ölçeklenebilirlik problemi, kripto paralarla ilgili kamu bilincinin artması ve teknolojinin talebe ayak uyduramayacağı endişesiyle günden günde artıyor. En büyük kripto paralar Bitcoin ve Ethereum işlemlerin gerçekleşebilmesi için sınırlı boyutlu blokları kullanıyor. Dolayısıyla işlem sayısı arttıkça her bloğun taşıdığı veri de artıyor, bu da yığılmaya sebep oluyor.

Küresel profesyonel hizmetler firması Accenture ve kurumsal Blockchain yazılım firması R3 de bu konu üzerine eğilerek 19 haftalık uzun bir çalışma yaptılar. Bu çalışma sonucunda dağıtık defter teknolojisinin tüm günlük işlem hacmini en yüksek hızda destekleyebileceği ortaya çıktı.

Öte yandan araştırma sırasında, araştırmacı şirketlerin ticari Blockchain platformları DA Platform ve Corda Platform’u kullanarak DLT testlerini yürüttükleri açıklandı. Accenture, DTCC tarafından desteklenen borsaların ve piyasa katılımcılarının finansal eko sistemini taklit edebilmek için 170’in üzerinde node oluşturdu. Ayrıca bu araştırma için test ortamının bulutta oluşturulduğu da bildirildi.

Bunun yanında DTCC, çalışmasının sadece temel işlevselliği test ettiğini, sonraki çalışmaların DLT’nin esnekliğini, güvenilirliğini ve ödeme sistemi gibi operasyonel ihtiyaçları karşılayıp karşılayamayacağını araştırması gerektiğini de ekledi.

Accenture Global Blockchain Lead Genel Müdürü David Treat ise konuyla ilgili şunları dile getirdi:

Bu çalışma kilit sorulara cevap verdi ve büyük ölçekli dönüşümü yürütme konusunda Blockchain’e güvenebileceğimizi ciddi bir şekilde kanıtladı.

Bu ayın başlarında BTC protokol geliştiricisi Mark Friedenbach Bitcoin’in ölçeklendirilebilmesine yardımcı olacağını belirttiği bir yöntem geliştirdiğini iddia etmişti. Temmuz ayında ise Bitcoin mühendislerinden oluşan bir ekip, ölçeklenebilirlik sorununu ele alan Bitcoin Operations Technology Group’u (Bitcoin Optech) başlatmıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar