Dikkat! Çin’in Devlet Kanalı Bu Sefer Uniswap ve DeFi Projelerini İnceliyor

Çin, Uniswap'ı inceliyor.
12:22
3 Haziran 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Çin, son dönemde yaptığı açıklamalar ile kripto para sektöründe kepenklerin bir süreliğine indirilmesine yol açtı. Bitcoin (BTC) fiyatı yavaş yavaş toparlanıyor olsa da Çin’in açıklamalarına her dönem bir yenisi ekleniyor.

Çin’den Uniswap Göndermsei

Çin’e bağlı devlet televizyonu CCTV-13, son yayınında ise kripto para yatırımcılarını endişelendirecek başka bir olaya imza attı. CCTV-13, yayınladığı son haberinde kötü amaçlı kişilerin DeFi protokollerini nasıl kolaylıkla kullanabildiğini ve insanları dolandırabildiğini ön plana koydu.

Özellikle Uniswap üzerinde yeni bir token listelemenin ve oluşturmanın ne kadar kolay olduğunu ortaya koyan haber kanalı, Çin’deki birçok yatırımcının da bundan mağdur olduğunu vurguladı. Uniswap üzerinde yeni bir kripto para listelemek ve oluşturmak oldukça basit. Bu sebeple birçok projenin kopyası hatta direkt olarak dolandırıcılık odaklı projeler de piyasaya sürülüyor.

Uniswap Üzerindeki Rug Pull Projelerine Dikkat

Dolandırıcıların en çok kullandığı yöntemin ise rug pull olduğu biliniyor. Bir kripto paranın likiditesinin tamamı likidite havuzundan çekiliyor. Bu durumda ellerinde token olan yatırımcılar hiçbir şekilde bunları satamıyor ve alıcı bulamıyor. Son dönemde DeFi projelerinin çok fazla karşılaştığı bu acı son, Çin’deki binlerce yatırımcıyı da mağdur etmiş olabilir.

CCTV yayınında ise Uniswap’a dikkat edilmesi ve güvenlik şirketlerinin bununla ilgili açıklamalarda bulunması gerektiği vurgulandı. Haberi sunan kişi, TRTC isimli sahte bir tokeni de örnek olarak göstererek aslında bunun geçen kasım ayında ortaya çıktığını ancak değerinin sıfırlandığını açıkladı. TRTC alan yatırımcılar kısa süre sonra bu tokenleri satamadıklarını fark etti. Bunun sebebi de TRTC’nin akıllı kontratlarının sadece projenin geliştiricisinin satışa izin vereceği şekilde düzenlenmiş olması.

TRTC Örneği Tek Değil

TRTC geliştiricilerinin ise sadece birkaç saatlik çalışma sayesinde 59 ETH yani 165.000 dolara yakın bir gelir elde ettiği görülüyor. Bu da dolandırıcıların söz konusu projelere odaklanmasını sağlıyor ve onları teşvik ediyor. Çin, bazı DeFi projelerine yönelik erişimi zaten kapatmış durumda.

China Firewall Test isimli internet sitesine bakıldığında da Uniswap‘in şu an erişime kapalı olduğu görülüyor. Bu da Çin içerisinden siteye ulaşmak isteyenlerin bunu VPN olmadan yapamayacağını gösteriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar