X

Dikkat: Bu Kripto Para Borsaları Güvenlik Alarmı Veriyor

Merkeziyetsiz kripto para borsalarının başı dertte.
08:11
29 Ekim 2020

DeFi yani merkeziyetsiz finans projelerinin yaygınlaşması ile birlikte merkeziyetsiz kripto para borsası olarak bilinen DEX’lerin sayısında da önemli bir artış görüldü. Uniswap söz konusu borsaların arasında en çok tanınanı olsa da arka planda kullanıcıların işlem yaptığı çok fazla merkeziyetsiz kripto para borsası olduğu biliniyor.

Merkeziyetsiz DeFi Borsaları Ne Kadar Güvenli?

kripto para borsası

Bir siber  güvenlik ekibi tarafından yapılan araştırmaya göre ise söz konusu kripto para borsalarının 25’inden 14 tanesi saldırılara bir hayli açık. CER tarafından yapılan araştırma Uniswap, Syntetyx, CRV, dYdX, BinanceDEX, Sushi, 1inch, Balancer, Switcheo, Kyber, Pancakeswap, DDEX, Loopring, Burgerswap, Deversifi, Bancor, DODO, Gnosis, Mooniswap, Oasis, Polonidex, NewDex, Radar Relay, Bamboo Relay ve Forkdelta gibi merkeziyetsiz kripto para borsalarının güvenlik seviyelerini ölçtü.

Yayınlanan açıklamada 10 ile 1 arasında puan verildiği ve 6 altında puan alan borsaların güvenli olmadığı belirtildi. Sadece iki merkeziyetsiz kripto para borsasının “yüksek” puan aldığı ve bunların Uniswap ile Syntetyx olduğu belirtildi. Borsaların 6 tanesi ise güvenlik denetiminden geçemedi ve tamamen saldırılara açık.

25 kripto para borsasından 14 tanesinin ise kötü not aldığı belirtiliyor. En yüksek puan alan 8,35 ile Uniswap olurken BinanceDex bile sadece 6,6 puan aldı. En düşük puan ise 3 ile Bamboo Relay borsasına verildi. Merkeziyetsiz borsaların ağlarına bakıldığında ise bunların iki tanesinin Binance, bir  tanesinin Tron ve bir tanesinin EOS tabanlı olduğu, gerisinin ise ETH ağında çalıştığı görülüyor.

Özellikle DeFi odaklı dYdX borsası 7,05 puan alsa da son zamanlarda çok fazla saldırıya uğrayıp adından söz ettirmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar