X


İran Merkez Bankası’ndan Devrimsel Bitcoin (BTC) Adımı

İran merkez bankasında devrimsel BTC kararı.
19:12
29 Ekim 2020

Başı ABD yaptırımları ile belada olan İran’ın özellikle 2019 ve 2020 yıllarında Bitcoin (BTC) madenciliği konusunda devrim yaptığı söylenebilir. İran Bitcoin madenciliğini resmi bir endüstri alanı olarak tanımladıktan sonra şimdi de neredeyse diğer hiçbir ülkenin yapmadığı bir şeye imza atmaya hazırlanıyor.

Ambargolar yüzünden İran ile ithalat ve ihracat yapmak özellikle uluslararası firmalar için bir hayli zor. Ancak İran hükümeti bunun Bitcoin gibi gizlilik sağlayan bir kripto para birimi ile daha kolay yapılabileceğini düşünüyor.

Bitcoin Madenciliği ve Merkez Bankası Bağlantısı

İran merkezli haber kaynağı IRNA’nın aktardığı bilgilere göre ise İran meclisi direkt olarak Bitcoin ve kripto paraların İran Merkez Bankası tarafından alınabilmesini sağlayan yasayı onayladı. İran Merkez Bankası’nın Bitcoin fonlarını direkt olarak ithalat için kullanacağı ve bu sayede yaptırımları aşacağı belirtiliyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

İran Bitcoin

IRNA’nın aktardığı bilgilere göre Bitcoin madencileri belirli bir limit dahilinde kazdıkları BTC’leri direkt olarak İran Merkez Bankası’na satabilecek. Bu limit ise madencilerin ne kadar elektrik kullandığı veya Enerji Bakanlığı tarafından yayınlanan kurallara göre belirlenecek.

Geçtiğimiz yıllarda Bitcoin kullanımını bile yasaklayan İran’ın şimdi yaptırımlar için buna sığınması ise kaçınılmaz bir değişimi gözler önüne sermekte. Belki de yakın gelecekte Türkiye’nin de İran gibi Bitcoin madenciliğine sıcak bakması ve bunu desteklemesi mümkün olabilir. Ülkelerin yavaş yavaş BTC madenciliğini benimsemesi ise ana akım kabule rekor getirebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar