Dikkat! 2 Uzman Analistten 2023 Yılı İçin Kripto Para Odaklı Sektörde Kritik Tahminler!

Kripto paralar ve dünya ekonomisi için 2022 yılı tam bir fiyasko olarak geçti. Peki 2023 yılı bunun ilacı olabilecek mi? 2 uzman analist yorumladı.
20:55
4 Ocak 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Sektör analistlerine göre, Bitcoin için şok edici bir yılın ardından, halka açık madenciler bu yıl bilançolarını güçlendirmeye ve maliyetleri en aza indirmeye odaklanacak.

Hash Rate Index’in Bitcoin analistleri Jaran Mellerud ve Colin Harper, Bitcoin madenciliği maliyetlerinin minimize edilmesinin, 2023 yılında kamu madencilerini ya özelleşmeye ya da diğer şirketlerle birleşmeye yönelteceğini öngördü.

Analistler Ne Diyor?

“2023 için 10 Bitcoin madenciliği tahmini” başlıklı bir blog yazısında analistler, kamu madencilerinin yıllık raporlama için milyonlarca dolar harcamak gibi katı raporlama gereklilikleri ile yükümlü olduğuna dikkat çekti.

Birçok Bitcoin madencilik hissesinin 2022’de %90 düşmesinin ardından, kamu madencileri özelleşerek veya maliyetleri paylaşmak için başkalarıyla birleşerek idari maliyetleri önemli ölçüde azaltabilir.

Hash Rate Index, 2023’ün Bitcoin madencilerinin birleşme yılı olacağını öngörmenin yanı sıra, Bitcoin madencilik sektöründe büyük bir yeniden yapılanma yılı olacağı tahmininde de bulundu. Analistler, iflastan kaçınmak için mücadele eden Bitcoin madencileri için 2023 yılında bilançoların güçlendirilmesinin en önemli öncelik olacağından emin.

Analistler, bazı Bitcoin madencilerinin sürdürülemez borç seviyelerinin, onları tek seçenek olarak borcun yeniden yapılandırılmasına devam etmeye zorlayacağını belirtti. Yazarlar, borcun yeniden yapılandırılmasının daha düşük faiz oranlarının müzakere edilmesi veya borcun vadesinin uzatılması anlamına gelebileceğini de sözlerine ekledi.

Analistlere göre, Bitcoin madencileri de 2023 yılında, madencilerin gelecekteki hash oranlarını belirli bir hash fiyatı karşılığında satmalarına izin verenler de dahil olmak üzere Bitcoin madenciliği türevlerini kullanarak risklerden giderek daha fazla korunacak.

Mellerud ve Harper şunu söylediler:

Madencilerin, tıpkı daha olgun emtia üreten endüstrilerde beklendiği gibi, hedge edilebilecek her şeyi hedge etmeye çalıştıkları bir trendin başladığını göreceğiz.

Olaya Daha Kapsamlı Bakış

Daha geniş kapsamlı tahminlere gelince, Hash Rate Index, tarihsel BTC fiyat döngülerine atıfta bulunarak, devam eden Bitcoin ayı piyasasının muhtemelen 2023 yılında sona ereceğini öngördü. Ancak analistlere göre, geleneksel finans firmaları Bitcoin’e geçmeye hazır olana kadar tam ölçekli bir boğa piyasası başlamayacak ve bu da bir veya iki yıl daha sürecek.

Analistlerin tahminlerine göre Bitcoin hash rate büyümesi de 2023 yılında yavaşlayacak ve madencilik ekipmanları daha da ucuzlayacak.

Hash Rate Index’in Bitcoin madencilik tahminleri, kripto madencilik sektörünün Bitcoin’in 2022’de yaklaşık %60 değer kaybetmesiyle büyük bir krizden geçtiği bir dönemde geldi. Halka açık madencilik şirketlerinin %99’u, kripto kışında hayatta kalabilmek için 2022’de çıkardıkları neredeyse tüm kripto para birimlerini satmak zorunda kaldı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar