X

Dijital Girişimcilerin Rehberi “Diici” Milyonluk Değerlemeye Ulaştı!

Türkiye'deki girişimleri destelemek için kurulan diici yatırım turunu tamamladı!
12:40
13 Ocak 2022
Okuma Süresi: 4 Dakika

Global Kitle Fonlama Platformu A.Ş liderliğinde yatırım turuna çıkan dijital girişimcilik rehberi Diici 2 milyon TL değerlemeye ulaştı. Son yatırım turunda şirket 500.000 TL topladı. Fonbulucu.com ’un çatı şirketinin liderliğinde çıkılan yatırım turuna önemli isimler katıldı.

Diici 500.000 TL Yatırım Aldı

Yatırım turuna; Nalan Uysal, Mustafa Öner, Orhan Mutlu Topal, Mustafa Sak, Ahmet Altuğ Oğuz, Mehmet Sacit Sungu, Sevi Bozoğlu, Mustafa Sezgin, Veysi İşler, Hüseyin Çiftçi ve CoinTürk’ün çatı şirketi olan Blockchain Bilişim Teknolojileri Fin. Dan ve Tic. A.Ş katıldı.  Toplam yatırım tutarı 500.000 TL’ye ulaştı ve böylece şirket 2 Milyon TL değerlemeyi görmüş oldu.

2019 yılında girişim EntreCom adıyla hayatına başlayan girişim yakın zamanda DİİCİ markasıyla yoluna devam etme kararı aldı. CoinTürk olarak biz de diici Dijital Girişimcilik Ekosistem Rehberi’ne yatırım yapmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu son gelişme ülkemizdeki yeni nesil girişimlerin geldiği noktayı gösteriyor ve bizi mutlu ediyor. CoinTürk olarak özellikle blockchain alanında iş geliştirecek girişimlerin yatırım için odağımızda olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye sadece bir pazar olmaktan öteye geçerek, yakın gelecekte çok sayıda özel girişime de ev sahipliği yapacak.

Diici Hangi Alanda Faaliyet Gösterir, Ne Yapar?

Diici, girişimcilik ekosisteminin geliştirilmesine ve sürdürülebilir olmasına katkıda bulunmak misyonuyla hareket ediyor. Şirket bu bağlamda çeşitli programlar, eğitimler, etkinlikler ve içerikler üreterek girişimci yetiştiriyor.

Enis Erdem Yurdatapan tarafından kurulan diici, şimdiye kadar girişimci yetiştirme programları, eğitimleri, etkinlikleri, içerikleri, birbirini besleyen ve destekleyen topluluk yapısıyla birlikte on binlerce girişimcilik meraklısına ulaştı. Girişim son aldığı yatırımla birlikte faaliyet alanlarını artırarak girişimcilik ekosisteminde önemli bir aktör olmak istiyor.

Ülkemizde her geçen gün daha popüler hale gelen girişimcilik ekosistemine yapılan yatırımlardaki artışa rağmen iş fikirlerinin sürdürülebilir bir girişime dönüşümü yolculuğunda ciddi sorunlar yaşandığını ifade eden Enis Erdem Yurdatapan şunları söylüyor:

“Girişimci adayları tam olarak hangi adımları izlemesi gerektiğini ve hangi kaynakları takip edip uygularsa daha başarılı olacağını bilemiyor. Bu aşamalardaki belirsizlikler ise vakit ve emek kaybına sebep olmakla birlikte, birçok fikrin daha hayata geçmeden ölmesine sebep oluyor. Bir şekilde yoluna devam eden girişimlerin ise özellikle teorik bilgisi az olduğunda ve girişiminde ciddi eksiklikler barındırdığında yatırım bulması zorlaşıyor. Bu döngü ise ölçeklenme potansiyeli olan iş fikirlerinin yatırımcıları ile birlikte hızlı bir büyüme yaşamasını engelliyor”.

Kendi girişimini kurarken başlıca hedefinin ekosistemde yaşanan bu problemlerin çözümü için harekete geçmek olduğunu dile getiren Yurdatapan şimdiye kadar sayısız girişimin sorunlarıyla baş edemediği için erken dönemde kapandığına şahit olmuş. İki yıldır girişimcilere bu noktada destek olduklarını açıklayan Enis Erdem Yurdatapan ülkemizde de bu ekosistemin gelişeceğine dair umutlarını koruyor.

Kurucusu olduğu diici girişimine yapılan stratejik yatırım hakkında konuşan Enis Erdem Yurdatapan, “Benim için oldukça duygu dolu ve güven veren bir yatırım oldu. Co-CEO’su olduğum fonbulucu ve hissedarlarımızdan, kendi kurduğum girişime yatırım yapılması hepimiz için çok kıymetli. diici’nin de fonbulucu’nun yaratmış olduğu ekosisteme dahil olması ile artık çok daha güçlüyüz diyebilirim” ifadelerini kullandı.

fonbulucu kurucusu Hakan Yıldız, “Bu yatırımı uzun zamandır düşünüyorduk. Platformumuza girişimcilerimizin ilgisi çok yüksek, 8 Nisan 2021’de lisansımızı alarak başladığımız paya dayalı kitle fonlaması yolculuğumuzda, şimdiden 550 Milyon lirayı bulan 1200 yatırım turu başvurusu aldık. Bu başvuruların değerlendirilmesi, kampanyalarının hazırlanması ve yatırım turunun düzenlenmesi bizim için en yoğun emek verdiğimiz alan oldu. Bu yatırımla birlikte Co-CEO’muz Enis Erdem Yurdatapan‘ın kurduğu yapıyı sistemimize entegre ederek girişimcilerimize çok daha iyi bir hizmet vermeyi amaçlıyoruz. Ayrıca lisans alan diğer platformlarda yatırım turuna çıkacak girişimlere de hizmet verecek olan diici, ekosisteme büyük fayda sağlayacak. Bu yatırım tüm ekosistemimize hayırlı olsun” diyerek yatırımdan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Şimdi potansiyel girişimcilere veya hali hazırda bir girişimle meşgul olanlara müjdemiz var. Yatırım kararının hemen ardından çalışmalara başlayan diici, 17-30 Ocak arasında hafta içi her akşam 21.00’da diici ve fonbulucu YouTube kanallarında canlı yayınlanacak bir organizasyon düzenliyor. Birbirinden değerli konukların katılacağı programlara, ilk hafta farklı kanallardan yatırımlar alan girişimciler, ikinci hafta ise yatırım fonları ve melek yatırım ağlarını temsilen yöneticiler katılacak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar