X

Dijital Dolar Sonunda FED’in Bülteninde Yer Buldu

FED Başkanı Dijital Dolar ihtimaline değindi.
19:11
19 Ekim 2020

Çin’in dijital yuan çalışmalarında sona gelmiş ve testlere şimdiden başlamış olması, ABD’li yetkililerin sonunda bir tepki vermesini sağladı. ABD Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell bugün yaptığı açıklamasında ABD’nin dijital para ve dijital dolar fikrini değerlendirmeye aldığını vurguladı.

Powell, IMF’nin sınır ötesi ödemelerle ilgili sanal konferansında aslında dijital para konusunda ilk olmanın değil her şeyi doğru yapmanın önemli olduğunu belirterek Çin’e de mesaj vermiş oldu. Powell bu konuda ilk açıklamayı 2019 yılında Kongre’ye karşı yapmış olsa da yeni açıklamasında bunun avantajları ve dezavantajlarına da değindiği yani gerçekten incelemenin başlatıldığı görülüyor.

Dijital Dolar Dikkat Çekiyor

Dünya çapındaki merkez bankalarının yaklaşık olarak %80’inin merkez bankası destekli dijital para için çalışmalara başladığını ifade eden Powell, bu gelişmenin öneminin farkında gibi gözüküyor. Uluslararası Ödemeler Bankası genel müdürü Agustin Carstens de ödeme sistemlerinde bir fark yapabilmek için merkez bankası destekli dijital paralara önem verdiklerini belirtti.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Powell açıklamasının devamında Facebook’un kripto parası Libra gibi çözümlerin yeniliği teşvik edeceğini de belirterek hem hükümetin hem de özel kurumların bu konuda işbirliği içerisinde çalışması gerektiğini belirtti. FED, dijital dolar projesinin avantajları olduğu gibi siber suçlulara karşı saldırılara açık olunması gibi dezavantajlarının da olduğunu düşünüyor.

Bu da dijital dolar fikrinin resmen değerlendirmeye alındığını ve yakında ABD’den bu konuda ve genel olarak kripto para sektörüne yönelik bir atılım görebileceğimizi düşündürmekte.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar