X


Değiştirilemez Token’lar (NFT) Nasıl Oluşturulur?

Son dönemlerde adını sıkça duyduğumuz dijital sanatlar veya bir diğer adıyla değiştirilemez tokenlar (NFT'ler) nedir ve nasıl oluşturulurlar?
23:38
14 Kasım 2021
Değiştirilemez Token'lar (NFT) Nasıl Oluşturulur?
Okuma Süresi: 7 Dakika

Günümüzde giderek daha da popülerleşen bir kavram karşımıza çıkıyor; değiştirilemez token‘lar (NFT). Peki nedir bu NFT’ler, neden bu kadar popülerleşti ve nasıl oluşturuluyorlar? İşte bu rehber makalemizde size NFT‘ler ve nasıl oluşturuldukları hakkında bilgiler vereceğim.

Değiştirilemez Token (NFT) Nedir?

NFT’ler, sanat, müzik, oyun içi öğeler ve videolar gibi gerçek dünyadaki nesneleri temsil eden dijital varlıklardır. Genellikle kripto para birimiyle çevrim içi olarak alınıp satılırlar ve genellikle birçok kripto para birimiyle aynı temel yazılımla kodlanırlar. 2014’ten beri var olmalarına rağmen, NFT’ler artık dijital sanat eserleri satın almak ve satmak için giderek daha popüler bir yol haline geldikleri için ün kazanıyor.

NFT‘ler genellikle türünün tek örneğidir veya sınırlı sayıdadır. Öyle ki NFT’ler benzersiz tanımlayıcı kodlara sahiptir. NFT’ler tipik olarak dijital sanat eserleri satın almak ve satmak için kullanılır. Öyle ki GIF’ler, tweet’ler, sanal ticaret kartları, fiziksel nesnelerin görüntüleri, video oyunu görünümleri, sanal emlak ve daha fazlasını NFT olarak satın alabilirsiniz.

Bir kişi NFT satın aldığında herkes bu NFT’yi çevrim içi ve ücretsiz olarak görüntüleyebilir. Peki insanlar neden kolayca ekran görüntüsü alabilecekleri veya indirebilecekleri bir şeye milyonlar harcamaya istekliler? Çünkü bir NFT, alıcının orijinal öğeye sahip olmasına izin verir. Sadece bu değil, sahiplik kanıtı olarak hizmet eden yerleşik kimlik doğrulaması içerir.

Dolayısıyla koleksiyonerler, bu “dijital varlığın haklarına” neredeyse ürünün kendisinden daha fazla değer veriyor. Peki NFT’ler günümüzde bu kadar popülerken siz neden kendi NFT‘nizi oluşturmuyorsunuz? Ya da oluşturmalı mısınız?

Neden Bir NFT Oluşturmalısınız?

İçerik oluşturucular, çeşitli nedenlerle kendi NFT’lerini oluşturup piyasaya sürüyor. Bunun en bariz nedeni arasında tabii ki de para kazanmak yer alıyor. Öyle ki Miami’deki iki arkadaş, bir maymunun görüntüsü ile 10.000 benzersiz varyasyonundan oluşan bir koleksiyon oluşturdu ve hepsini 200 dolara satmayı başardı. Bored Ape Yacht Club böyle oluşturuldu.

Ek olarak yaratıcılar, bu NFT’ler her el değiştirdiğinde satış fiyatının bir kısmından gelir etmeye devam ediyor. Taban fiyatın şu anda yaklaşık 40 ETH (yaklaşık 137.000 dolar) olduğu göz önüne alındığında, herkesin dahil olmak istemesi şaşırtıcı değil.

NFT’ler Nasıl Oluşturulur?

Bu bölüm içeriğimizin en can alıcı kısmını oluşturuyor. Günümüzde bu kadar popüler olan NFT’ler nasıl oluşturulur? Şimdi gelin bu sorunun cevabına  hep birlikte göz atalım. NFT’ler Ethereum geliştiricileri tarafından hazırlanmış ERC-721 token standardına göre üretilirler. Kullanıcıların blockchain’in teknik dünyasında boğulmaması için işlemin kolayca gerçekleştirilmesini mümkün kılan platformlar bulunuyor.

NFT üretebilmek için ihtiyacınız olan ilk şey kripto para cüzdanıdır. NFT olarak üretmek istediğiniz dosyayı bu platformlar aracılığıyla IPFS sistemine yükledikten sonra NFT’nin değiştirilemeyecek parametrelerini belirlemeniz gerekir. NFT’den kaç tane üretileceği, fiyatı, bir sonraki satışında size ne kadar pay ödenmesi gerekeceği gibi özellikleri belirlendikten sonra blockchain ağının işlem ücreti ödenerek NFT’ler üretilmiş olur. İşlemin tamamlanmasıyla beraber NFT’ler cüzdanınıza aktarılarak üretimin gerçekleştirildiği tüm blockchain’de kayıt altına alınır.

Şimdi, NFT’ler nasıl yapılır adım adım ilerleyerek öğrenelim.

1. Adım: Ethereum Satın Alma, Kripto Cüzdanı Ayarlama

Ethereum (ETH), Ethereum blok zincirinin yerel kripto para birimidir. Bu blok zinciri, mevcut NFT’lerin ve NFT pazarlarının çoğuna ev sahipliği yapar. Doğal olarak, NFT sanatının nasıl oluşturulacağını öğrenecekseniz, Ethereum ile çok uğraşacaksınız. Dijital sanat NFT’leri oluşturmaya başlamak için atmanız gereken ilk adım, bir borsadan bir miktar Ethereum satın almak ve bunları belirlenmiş bir kripto cüzdanına aktarmaktır.

Borsalar söz konusu olduğunda, dünyanın en büyük kripto para borsalarından olan Binance‘i tercih edebilirsiniz. Bu, dünyanın önde gelen kripto alım satım platformudur ve kullanıcılarına kripto para satın alma, satma ve alım satımı için çok başlangıç ​​dostu bir yol sunar.

Binance’den Ethereum satın aldıktan sonra, onu saklamak için bir kripto para cüzdanına ihtiyacınız olacak. Dolayısıyla bir NFT pazarına bağlanmak için ayrı bir cüzdana ihtiyacınız olacak. Öyle ki NFT alım satım platformlarını kullanabilmek için bir MetaMask cüzdanına sahip olmanız gerekmektedir.

Sadece bir tane oluşturabilir ve ETH’nizi burada saklayabilirsiniz. Daha sonra belirli alım satım platformlarında NFT çizimlerinin nasıl oluşturulacağına ilişkin kılavuzları incelemeye başlayabilirsiniz.

2. Adım: Doğru Pazar Yerini Seçin

Öncelikle uygun bir pazar yeri seçmeden NFT sanatının nasıl yapılacağı hakkında konuşmak imkansız olurdu. Bunun nedeni, çoğunlukla NFT oluşturma etrafında dönen tüm süreçlerin gerçek bir pazar yerinde gerçekleşmesidir. Hali hazırda, NFT’ye dönüştürülmeye hazır bir tablonuz, çiziminiz, fotoğrafınız veya karakter tasarımınız varsa, bir alım satım platformu bulmak bir sonraki öncelik haline gelir.

Doğru platformlar, yalnızca hedef kitlenizi daraltmakla kalmayacak, aynı zamanda NFT oluşturma sürecinin mümkün olduğunca basit ve sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesini sağlayacak. Doğru NFT alım satım platformunu seçme konusunda size şöyle bir öneride bulunabilirim. Eğer NFT sanat eseri yaratmayı yeni öğreniyor veya zaten usta bir satıcı olsanız da, hepsinin arasında öne çıkan bir platform var: OpenSea.

Bunun da böyle olmasının birden çok nedeni var. Öyle ki OpenSea, bu makalenin yazıldığı tarih itibarıyla piyasadaki en geniş NFT yelpazesine sahiptir. Bunun da ötesinde OpenSea, NFT’lerde işlem yapmak için en popüler platformlardan biridir. OpenSea, çok çeşitli nedenlerle övgüye değerdir, ancak sadelik ve kullanıcı deneyiminin bunların en dikkat çekenleri arasında olduğunu belirtmek de önemlidir.

OpenSea, kullanım kolaylığı ve yeni başlayanlar için oldukça uygun bir platform olmasıyla birlikte diğerlerinden bir adım öne çıkıyor. Öyle ki platform kullanıcılara NFT çizimlerini satmaya başlamak için ihtiyaç duyabilecekleri tüm gerekli araçları sağlıyor. Bu nedenle OpenSea, ilk kez NFT oluşturacak kişiler için oldukça ideal bir platformdur.

3. Adım: OpenSea’ye Bağlanma, Koleksiyon Oluşturma

NFT oluşturmak için size uygun platformu seçtikten sonra NFT’lerinizi oluşturmaya başlamak için MetaMask cüzdanınızla OpenSea’de oturum açmanız gerekecek. MetaMask’in kullanabileceğiniz tek cüzdan olmadığını fark edeceksiniz. Ancak MetaMask, hem yeni başlayanlar hem de işleri basit ve hızlı tutmak isteyenler için en iyi seçenek.

Öncelikle OpenSea resmi web sitesinin ekranının sağ üst köşesine gidin ve küçük cüzdan simgesine basın. Buradaki menüden MetaMask cüzdanınızı seçmeniz gerekiyor. Cüzdanınızı başarılı bir şekilde OpenSea’ye bağladıktan sonra, profil resminizin altındaki açılır menüden “Koleksiyonlarım” sekmenize gitmeniz gerekecek.

Daha sonra “Yeni bir koleksiyon oluştur”u seçtikten sonra, çeşitli özelleştirmelerle dolu bir sayfaya yönlendirileceksiniz. Burada, koleksiyonunuz için bir logo ve bir başlık seçebilir, açıklama girebilir, özel bir URL oluşturabilir, kategorileri seçebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

İşin görsel tarafıyla ilgilendikten sonra, telif ücretlerinizi, ödeme yöntemlerinizi ve diğer verilerinizi de düzenlemeniz gerekecek. Ayrıca telif ücretleri sizin tarafınızdan belirlenmelidir ve bu ücretler %10’u geçemez. Ayrıca koleksiyonunuzun üzerinde bulunacağı blok zincirini de seçmeniz gerekecek. Bu aynı zamanda NFT‘niz için ödeme olarak kabul edebileceğiniz token’ları belirleyecek.

NFT çizimlerinin nasıl yapıldığını araştırmaya yeni başladıysanız ve bir bütün olarak kripto konusunda o kadar bilgili değilseniz, tercih ettiğiniz ödeme yöntemi olarak Ethereum blok zincirine ve Ethereum’a bağlı kalmanız sizin için daha iyi olacaktır.

Koleksiyonunuz ile ilgili gerekli alanları tamamladıktan sonra “Oluştur” butonuna tıklayın ve sayfanın yeniden yüklenmesini bekleyin. Sayfa yenilendikten sonra koleksiyonunuza yönlendirileceksiniz. Daha sonrasında ekranın sağ üst köşesinden koleksiyonunuza yeni NFT’ler ekleyebilirsiniz.

4. Adım: NFT Oluşturma ve Yayınlama

Şimdi ise NFT oluşturmadaki en önemli adıma geldiniz. NFT’nizin hayata geçeceği nokta tam da burası! Bunun gerçekleşmesi için yine de bazı formları doldurmanız ve NFT’nizin özelliklerini ayarlamanız gerekir.

Şimdi yapmanız gereken ilk şey, NFT’nizi OpenSea’ye yüklemek olacak. Bu yükleyeceğiniz şey hemen hemen her şey olabilir; bir resim, bir fotoğraf, bir GIF vb. NFT çiziminiz 3D görüntülerden oluşuyorsa, dosya uzantıları farklı olabilir ancak merak etmeyin, OpenSea pek çok uzantıyı hali hazırda destekliyor.

Dosyayı yükledikten, adını verdikten ve bir açıklama yazdıktan sonra, NFT’niz için bazı özellikleri ve istatistikleri seçmeniz gerekecektir. Bunlar çoğunlukla isteğe bağlıdır, ancak bu kısımda belirteceğiniz bilgiler NFT’nizi daha benzersiz bir hale getirecektir.

Tüm bu adımları tamamladıktan sonra, “Oluştur” butonuna tıkladığınızda NFT’niz neredeyse hazır olacak. Butona tıkladıktan sonra önizleme sayfasına yönlendirileceksiniz ve NFT’nizin potansiyel alıcılarınıza nasıl görüneceğini görebileceksiniz.

Bu adımları yaptıktan sonra satış sayfasına devam edebilir ve NFT’nizi belirlediğiniz bir fiyattan satılacak şekilde veya açık artırmaya çıkacak şekilde satışa sunabilirsiniz.

OpenSea ayrıca, özel satışlara da izin veriyor. Özel satış sayesinde NFT’nizi satın alabilecek tek bir cüzdan adresi belirleyebilirsiniz. Bu, çeşitli nedenlerle sahip olmak için harika bir özellik! Her şey hazırsa artık, NFT’nizi yayınlayabilirsiniz.

NFT’nin basılması için ödemeniz gereken gas ücretiyle birlikte bir MetaMask cüzdan açılır penceresi görünecektir. NFT yayınlama deneyimimden de görebileceğiniz gibi, bu ücretler oldukça yüksek olabilir! Bu nedenle, daha iyi gas ücretleri elde etmek istiyorsanız, her zaman piyasayı denemeli ve zamanlamalısınız.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar