X


İki Haftada Neredeyse Yüzde Bin Arttı! Loopring (LRC) Nedir ve Neden Yükseliyor?

Fiyatı neredeyse 10 katına çıktı ve daha da yükselme ihtimali var. Peki fiyatı yukarı zıplatan gelişme ne?
23:05
14 Kasım 2021
Okuma Süresi: 3 Dakika

Son iki aydır kripto para piyasaları şaşırtıcı fırsatlar sunuyor. Birçok altcoin iki haftalık süreçlerde %1000’e varan kazançlar yakaladı. Doğru zamanda giriş yapan yatırımcılar sadece 14 gün içinde yatırımlarını 10 katına kadar çıkarıyor. Son günlerin yıldızı olan Loopring (LRC)’de bunlardan biri peki neden yükseliyor ve ne işe yarıyor?

Loopring (LRC) Nedir?

Yazı hazırlandığı sırada Loopring (LRC) fiyatı %10 değer kazanmış şekilde yükselmeye devam ediyor. Hali hazırda 3,15 dolardan alıcı bulmaya devam eden LRC günlük 2 milyar dolar işlem hacmine ulaştı. Bugün %100’ün üzerinde artan işlem hacmiyle LRC yoğun ilgi görüyor. Bu hacim, Polkadot, EOS, Chainlink, Bitcoin Cash ve hatta en yüksek meme coin Dogecoin’i bile geride bıraktı.

Son 7 gün içinde, altcoin yüzde 132 değer kazandı ve piyasadaki en değerli 100 kripto para birimi arasında en fazla kazandıran varlık oldu. Daha da etkileyici olan, 28 Ekim’de LRC’nin 0,37 $ gibi düşük bir fiyattan işlem görmesiydi. O zamanlar, işlem hacmi, tipik olarak küçük altcoinler için 100 milyon doların altındaydı. Daha sonrasında 14 gün içinde 3,72 dolara ulaşan bir yolculuk başlattı. Günlük hacmi neredeyse 10 milyar dolara kadar ulaştı ve fiyatı %900 artış gösterdi.

Proje alıcıların ve satıcıların birden fazla ticaret platformuna tek bir merkezi protokolden erişebildiği ve emirleri çapraz platformla eşleştirebildiği birbirine bağlı bir ticaret platformları sistemi kurmayı amaçlamaktadır. Loopring, herhangi bir verinin bu veriyi ortaya çıkarmak zorunda kalmadan doğrulanmasına izin veren yeni bir şifreleme türü olan sıfır bilgi toplamalarını (zkRollup) kullanır. Bu algoritmaya daha önce oldukça detaylı şekilde değinmiştir. Horizen (ZEN)’de aynı şekilde bunu kullanıyor. Güvenlik açısından harika bir yenilik olan “sıfır bilgi toplama” algoritmasının temeli aslında çok daha eskiye dayanıyor.

Bu özellik ne işe yarıyor? Örneğin, bir platformun cüzdan bakiyenizi veya e-posta adresinizi diğer tarafa açıklamadan doğrulamasını sağlayabilir. Ek olarak, işlemleri bir araya toplar ve çevrimdışı olarak kanıtlanabilir şekilde doğru bir şekilde yürütür ve işlem hızını daha da artırır.

Loopring (LRC) Neden Yükseliyor?

Teknolojisi son derece iyi, fakat %1000’e yaklaşan yükselişi sadece bununla açıklayamayız. Fiyat hareketini tetikleyen asıl sebep ise başkadır.

GameStop, kripto para birimi endüstrisi ile iyi ilişkisini sürdürerek NFT‘lere girmek istediğini açıkladı. Kısa bir süre sonra Loopring’in GitHub profilinin GameStop ile bağlantılı veriler içerdiği keşfedildi. GameStop’un NFT platformunu Loopring üzerine kuracağına dair söylentiler hemen dolaşmaya başladı ve fiyat yükseldi.

GameStop, henüz söylentileri doğrulamamış olsa da geçtiğimiz günlerde ‘Head of Web3 Gaming’ için bir iş ilanı yayınlayarak söylentileri körükledi. İş ilanında “farklı blockchain’ler konusunda ve Ethereum layer2 çözümlerinde uzman” biri arandığı söyleniyor. Loopring, Ethereum üzerinde bir layer2 çözümüdür. Yani iş ilanındaki tanım da buna uyuyor.

DappRadar’ın kurucu ortağı Dragos Dunica, GameStop söylentilerinin ötesine geçtiğine inanıyor. Bu söylentiler Reddit platformunda doğdu, GameStop ve Reddit topluluğunun ilişkisini açıklamaya gerek bile yok. Eğer iddia doğrulanırsa LRC fiyatı daha da yükselebilir. Fakat tam tersi olması durumunda yatırımcılar ciddi kayıplar yaşayacak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar