Reklam

DeFi Gelişiyor: Merkezsiz Finansın Geleceğinde Ne Var?

Merkezsiz finans ya da kısaca DeFi günden güne büyümesini sürdürürken gelecekte çok daha büyük fırsatlar sunabileceği düşünülüyor.
10:15
16 Ekim 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

DeFi, yeni nesil kripto inovasyonunu hızlandırıyor gibi görünüyor. Yalnızca 2021’de DeFi ekosisteminin 20 kattan fazla büyüdüğü görülüyor. Chainalysis tarafından paylaşılan yakın tarihli bir rapor, işlem hacmine göre en büyük 25 kripto para birimi işlem platformundan dokuzunun artık DeFi protokolleri sunduğunu belirtiyor.. Bu platformlar arasında Uniswap, dydx ve Compound başı çekiyor.

DeFi’nin Sunduğu Fırsatlar

DeFi tüm kripto para ekosistemini heyecanlandırmaya devam ediyor. Chainalysis’in raporu, DeFi’ye karşı olan büyük ilginin sadece tek bir kullanım durumundan değil birçok nedenden kaynaklandığını ortaya koyuyor.

Buna ek olarak IOHK CEO’su Hoskinson daha önce bir röportajda DeFi’nin benimsenmesinin iki katalizöre ihtiyaç duyacağını ifade etmişti ve “Öncelikle bir Dapp mağazanız olmalı. İkinci olarak ise DeFi’de çapraz zincir hakkında düşünmeye başlamamız gerekiyor.” sözlerini kullanmıştı.

Öte yandan rapora göre DeFi, kurumsal ilginin arkasındaki yeni para türlerine odaklandı ve borç verme gibi kullanım durumlarını kullanıcılarına sundu. Bu noktada ödünç verme yan, lending’in  kripto para birimi yatırım kazançları arayışında bir sonraki mantıklı adım olacağı ifade ediliyor.

DeFi Büyümesi Nasıl Devam Edecek?

Chainalysis daha önce büyük yatırımcıların DeFi’nin benimsenmesinin artmasının arkasında olduğunu iddia etmişti. Ayrıca son tahminlere göre, DeFi önümüzdeki yıllarda kurumsal yatırımcılardan 1 trilyon dolarlık bir giriş görebilir.

Ancak rapor ilginç bir noktaya da parmak bastı: Büyük yatırımcılar DeFi faaliyetini yönlendirirken, Amerika Birleşik Devletleri bireysel ölçekli DeFi işlemlerinde başı çekiyor.

Çalışma, Kuzey Amerikalıların Temmuz 2020 ile Haziran 2021 arasında DeFi platformlarına yaklaşık 276 milyar dolar değerinde kripto para gönderdiğini belirtti. Orta, Kuzey ve Batı Avrupa (CNWE) aynı dönemde 389 milyon dolarla zirveye ulaştı.

Ek olarak, DeFi etkinliğinin diğer merkezi hizmetleri gölgede bıraktığı da bildiriliyor. Yakın tarihli bir Dünya Ekonomik Forumu araştırmasına göre, DeFi akıllı sözleşmelerine kilitlenen varlıklar sadece bir yılda 18 kat büyüdü.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar