X

Son Dakika: SEC Bitcoin (BTC) ETF Onayını Verdi!

Söylentiler gerçeğe döndü ve ilk onay verildi.
23:58
15 Ekim 2021

Uzun süredir beklenen Bitcoin (BTC) ETF onayı nihayet geldi. SEC tarafından bugün akşam saatlerinde ProShares Bitcoin ETF onayı verildi. Bitcoin (BTC) şu sırada 63.000 dolar sınırında bulunuyor. ETF onayı hakkında detayları gelmeye devam ediyor.

SEC Bitcoin (ETF) Onayını Verdi

En büyük kripto para birimi için nihayet Bitcoin ETF onayı verildi. Bugünlerde böyle bir onayın geleceği zaten konuşuluyordu. Kurumsal yatırımcıların 40.000 dolar seviyesinden itibaren yaptığı yüklü Bitcoin alımları da buna yoruldu. SEC’in internet sitesinde tam olarak aşağıdaki ifadeler geçiyor.

“ProShares Bitcoin Strategy ETF, NYSE Arca’da (“Exchange”) listelenmiştir.”

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

ProShares, gelecek hafta bitcoin vadeli işlemleri ETF‘sinin ticaretini başlatmaya hazırlanıyor. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), beş komisyon üyesinin konuyla ilgili bir araya gelmesinin ardından Cuma günü sektör için bir ilk olarak bitcoin vadeli işlem ETF‘lerine yeşil ışık yaktı. Geçtiğimiz yaz Bitcoin Stratejisi ETF‘si için başvuruda bulunan ProShares, önümüzdeki hafta piyasaya sürülen ilk şirket olacak. Şirket, başvurunun 18 Ekim Pazartesi günü başlamasının beklendiğini belirterek 15 Ekim’de yürürlüğe giren değiştirilmiş bir izahname sundu.

Fonun günlük yönetiminden Alexander İlyasov, James Linneman sorumlu olacak. Bitcoin’e direkt maruz kalacak bu ETF hakkında SEC onlarca sayfa onay evrakı yayınladı. Burada fonun yapısından, risklerinden ve şirketin sorumluluklarından bahsediyor. Özellikle yatırımcıların volatil piyasalar ve siber güvenlik riskleri konusunda uyarılması dikkat çekiyor.

Çin Yasakları Sonrasında Gelen Onay

Çin’in daha şiddetli şekilde kripto paraları yasaklaması ABD’nin tarafını seçmesine sebep oldu. FED ve SEC Başkanı birbirine yakın tarihlerde kripto paralarla ilgili olumlu açıklamalarda bulundu. Bununla birlikte herhangi bir yasağın asla söz konusu olmayacağına da değinildi. Nihayet bu adımlar sonrasında SEC yıllardır beklenen kararı verdi. İlk Bitcoin ETF onayı gerçekleşti. Bu sürecin sonunda kazanan kripto para yatırımcıları olacak gibi görünüyor.

İlk ETF oldukça önemli, Amerikalı kurumsal şirketlerin yoğun bir şekilde ProSharest Bitcoin ETF alımı yaptığını görebiliriz. Üstelik borsa risklerinden uzak ve çok daha konforlu şekilde Bitcoin’e yatırım yapabilecekler. Amerika’daki yaygın kanı Bitcoin’in enflasyona karşı koruyucu olacağı yönünde, şimdilik veriler bunun aksini söylemiyor. Yıl başındaki fiyata göre Bitcoin şu an ciddi anlamda kazanç getirdi. Üstelik oluşturulduğu günden bu yana hızla fiyatını katlamaya devam ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar