reklamı kapat

Dash Ağına Yönelik Şok Edici İddia, Altcoin Güvende Mi?

Dash ağındaki hash gücünün önemli bir çoğunluğu bir madencide görünüyor.
13:00
10 Ocak 2019

Kripto para kullanıcılarının sıklıkla kullandığı sosyal platformlardan Reddit üzerinde paylaşılan bir gönderi dikkatleri çekecek cinsten. Kripto severleri telaşlandıran bu gönderide yalnızca bir madencinin Dash ağındaki hash gücünün yarısından fazlasını elinde bulundurduğu belirtiliyor.

Söz konusu Reddit gönderisinde belirtilenlere göre NicheHash adlı bir kripto para madencisi Dash ağına hakim görünüyor. CCN’in haberinde Dash’in o an için saniyede 1.900 terrahash (TH) kapasitesi olduğu belirtiliyor. NiceHash’in bu miktarın 1,000 TH’sinden daha fazlasına hakim olduğu ifade edildi. Dash ağında toplamda 25.000 kadar madencinin faaliyet gösterdiği de aktarılanlar arasında.

Konuya ilgisi olduğu belirtilen bir Reddit kullanıcısı Dash ağına yönelik yaptığı değerlendirmelerde bu ilgi çekici gerçeği tespit etti. Kullanıcı şunları ifade ediyor:

Bu işlemin ağdaki dört başlıca adresten üçüyle ilgisi bulunuyor ve girdilere göre yalnızca bir kuruluş bu üç adresi kontrol ediyor. Bu üçlü tüm ağın %53’ünü ya da daha fazlasına karşılık geliyor. Bunu geçmiş verilere bakarak da anlayabilirsiniz. Hatta bence bilinmeyen dördüncü adres de aynı kuruluşa ait.

Kullanıcının bahsettiği üç adres şimdiye dek 26,665 Dash kazmış. Bu meblağ 573 btc’ye ya da 2,2 milyon dolar civarındaki bir değere karşılık geliyor. Şunu ifade etmemiz gerekiyor ki ortada böylesine ciddi bir iddia varken işin maddi boyutu kripto severlerin ikinci planında kalıyor.

Habere konu olan durum söz konusu madencinin Dash ağında bir %51 saldırısı gerçekleştirebileceğini gösteriyor. Merkezsiz Blockchain ağlarında güvenlik zafiyeti oluşturan bu saldırının son örneğini bu yazımızda sizlere duyurmuştuk. Madencilik faaliyetlerinin merkezi bir şekle girmesi ağın tamamını tehlikeye sokuyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun