X


Danimarka Artık Kağıt Para Kullanmayacak!

16:38
8 Mayıs 2015
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Danimarka artık kağıt para kullanmayacak, yoksa Bitcoin’e mi geçiyor? Malesef hayır, şimdilik çok fazla heyecanlanmayalım 🙂

T24.com.tr’nin haberine göre, kağıt paranın kullanımına son vermeye hazırlanan Danimarka’da restoran, mağaza ve benzin istasyonları nakit para kabul edemeyecek. Kağıt ve metal paranın kullanımına son vermek için bir süredir çalışmalar yürüten Danimarka, yakın bir zamanda bu alanda bir ilke imza atabilir. Önümüzdeki sene, mağaza, restoran ve benzin istasyonlarının nakit para kabul etmelerini yasaklayan yasayı yürürlüğe sokacak olan hükümet, ülkedeki ticaret ve alışverişi dijital ortama kaydırmaya çalışıyor.

Ülkede hizmet veren ‘Danske Bank’ isimli bankanın mobil ödeme uygulaması her üç kişiden birinde bulunuyor. Başka bir deyişle, her 3 Danimarkalıdan 1’i hali hazırda nakitsiz döneme hazır durumda. Bankanın ‘MobilePay’ isimli uygulaması Apple Pay ile benzer özelliklere sahip. MobilePay’i kullanan Danimarkalılar nakit veya kredi kartına ihtiyaç duymaksızın yaptıkları harcamaları akıllı telefonlarını cihazlara okutarak gerçekleştirebiliyor.

Danimarka ile Bitcoin şimdilik buluşmasa da, kağıt paralar için artık yolun sonu görünüyor. Belki de yakın gelecekte, bir ülke tamamen kripto paralara geçebilir, neden olmasın..

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
ETİKETLER