reklamı kapat

Continental’den Blockchain Adımı

Cointinental, sürücülerine kripto para kazandıracak...
21:00
31 Ağustos 2019

Otomotiv tedarikçisi Continental, otomobil kullanıcı bilgilerinden para kazanılması için Blockchain teknolojisini kullanan, “Sürücü Olarak Kazan” adlı bir uygulamayı piyasaya süreceğini açıkladı.

Park Alanı Verileri

29 Ağustos’ta Forbes’un yayınladığı bir habere göre Continental, teknoloji şirketi Hewlett Packard Enterprise ve açık kaynak kodlu ağ sağlayıcısı Crossbar.io ile ortaklık kurdu. Sürücüler bu uygulama sayesinde araç park yerleri ile ilgili cadde park yeri mevcudiyeti verilerini paylaştıklarında kripto para üzerinden ödül kazanabilecek. Bunun yanında veriler, park hizmeti veren üçüncü taraf bir üretici ile paylaşılacak.

Öte yandan yapılan açıklamalara göre bu yeni uygulama, Continental’ın Blockchain tabanlı Veri Para Kazanma Platformu’na (DMP) dayanıyor. Daha önce ortaya çıkan haberlere göre Continental bu platform için Şubat ayında Hewlett Packard ile ortaklığa varmıştı. Bununla beraber araç tarafından toplanan verilerin paraya çevrilmesine ek olarak proje iddia edilene göre, sürücünün güvenini ve emniyetini artırmak için de çeşitli verileri kullanmayı amaçlıyor.

Jaguar’ın Blockchain Hamlesi

Blockchain teknolojisinden faydalanan tek otomobil firması Continental değil. Daha önce bu haberimizde de sizlerle paylaştığımız gibi Jaguar Land Rover, IOTA ile vardığı ortaklık sayesinde sürücülerine bilgi paylaşımları karşılığında ödül olarak IOTA vereceğini açıklamıştı. Yapılan açıklamalarda arasında paylaşılacak verilerin trafik sıkışıklığı veya yoldaki çukurların navigasyon firmalarına ya da yetkililere sunulması gibi durumların bulunduğuda yer almıştı.

Bunun yanında dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden ikisi olan BMW ve General Motors, MOBI isimli Blockchain girişimi kapsamında Blockchain teknolojisi kullanmayı planladıklarını nisan ayında açıklamıştı. Ayrıca bu iki arasındaki ortaklığa katılanlar arasında Bosch, Renault, Accenture, ConsenSys, Ford, IOTA, VINCHAIN, Hertz, R3, Circulor, VeChain gibi dünya devlerinin de olduğu bilgisi paylaşılmıştı.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun


    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.