Consensus 2016 Etkinliğini Blockchain Enerji Projesi Kazandı

00:03
9 Mayıs 2016
Okuma Süresi: 2 Dakika

Geçtiğimiz günlerde blockchain teknolojisinin farklı kullanım alanlarının geliştirilmesini amaçlayan bir yarışma düzenlendi. Yarışmanın sponsorluğu Microsoft, IBM, Deloitte, ConsenSys, Tierion ve Ether.Camp tarafından üstlenildi ve toplamda 26 proje jüriye sunuldu.

CoinDesk takım lideri Ryan Selkis; katılımcı sayısının geçen seneye oranla artış gösterdiğini belirtiyor. Her grubun yarışma kapsamında ticari yaptırımı olan bir blockchain projesi geliştirmesi için iki günü vardı. Panele katılan jüri üyeleri arasında ConsenSys Enterprise Başkanı Andrew Keys dahil olmak üzere, Microsoft kıdemli yöneticisi Christine Avanessians, Deloitte Strateji dağıtım sorumlusu Eric Piscini, Blockchain Alianz Group Başkanı Fei Zhang gibi isimler yer aldı.

Yarışmada birinci seçilip 5000$ büyük ödülü kazanan Blockchain Enerji Projesi, gelişmekte olan ülkelerde kamu hizmetlerinin iyileştirilmesini amaçlıyor. Proje akıllı sayaçlar kullanarak sokak lambasının enerji tüketimini hesaplayıp ödenmesini kolaylaştırıyor.

resize

Ayrıca proje, merkezi olmayan elektrik hizmetleri sorununu çözmek için mevcut kamu şirketleri ve evlere jeneratör hizmeti de sağlamakta ve kırsal kesimin ihtiyaçlarını gidermede oldukça etkin çalışmaktadır.

Yarışmada ikinci gelen proje ise Community Relief oldu. Bu proje afet yardım fonlarının takibini Ethereum akıllı sözleşmelerini ve DAOs’u kullanarak daha şeffaf ve güvenilir hale getiriyor.

Diğer kazanan proje ise Hyperledger üzerine oluşturulmuş bir yapı kiralama araç platformu. Bu projede de herhangi bir internet sitesinde kullanılan cüzdan uygulamasını telefona bağlamak için Ethereum blockchain kullanıldı.

Katılan diğer projelerin konuları Blockchain teknolojisinin kimlikleme işlemlerinde, video oyunlarında ve AirBnb gibi siteler için nasıl uygulanabilirliği üzerineydi. Ek olarak yarışmaya sponsorluk yapan firmalar kendi seçtikleri bir projeye startup desteği de sağladılar.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI