X


Coincheck Normale Dönüyor

Geçtiğimiz günlerde sınırlı işlemleri yeniden başlattığını duyuran Coincheck, olumlu adımlar atmaya devam ediyor…
18:00
13 Kasım 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Japon kripto para borsası Coincheck geçtiğimiz günlerde yeniden faaliyete başladığını duyurmuştu. Güney Koreli bir haber kanalı olan FNNews’in 13 Kasım tarihli açıklamasına göre Coincheck, platformun “güvenlik uzmanları” tarafından yeniden yapılandırılmasının ardından NEM (XEM) işlemleri de yeniden başladı.

Bu yılın Ocak ayında Coincheck borsasından 534 milyon dolar değerinde Nem token’ı çalınmıştı ve sektör için bu rakam rekor olmuştu. Coincheck’in bu kötü durumu üzerine, “Japonya Güvenlik Birliği’ne katıldığını” açıkladı ve “kötü imajını yenilemeye çabaladığını” ortaya koydu.

FNNews’e göre Coincheck NEM işlemlerinin yanı sıra Ethereum (ETH) ve Lisk (LSK) işlemleri için de destek sağlamaya başladı. Borsa açıklamalarına, “NEM, Ethereum ve Lisk ile ilgili teknolojik güvenlik durumu borsa dışı uzmanlarla yaptığımız işbirliği ile sağlandı.” sözleriyle devam etti. Ayrıca kripto para borsası, Japonya Ağ Güvenliği Birliği (JNSA) ve müşterilerin varlıklarını koruyan, kara para aklamayı önleme kuralları belirleyen ve yerel kripto para borsalarına çalışma önergeleri veren Japonya Kripto Para Borsaları Derneği’ne (JVCEA) üye olduğunu da doğruladı.

Öte yandan Ocak ayında yaşanan saldırı olayının ardından Coincheck, Japonya Finansal Hizmetler Ajansı’ndan (FSA) 8 Mart tarihinde işletme geliştirme emri aldı. FSA, borsanın yönetiminde “şiddetli” reformla yapılmasını, AML ve terörizm finansmanı ile mücadele konularında acilen önlemler alınmasını istedi. Ayrıca her bir kripto teklifine ilişkin riskleri içeren, gözden geçirilmiş değerlendirme kriterleri de talep edildi.

Bunların yanında Coincheck Nisan ayında Japon internet firması Monex Group tarafından satın alındı. Satın almanın ardından Monex Group Ekim ayı sonlarında mali sonuçlar raporu yayımladı. Bu rapora göre 2018’in üçüncü çeyreğinde borsanın gelirinde %66’lık bir düşüş olduğu belirtildi. Bugünkü haberlere göre ise Monex Group “normalleşmeye olan bağlılığını” açıkça ortaya koyuyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar