X


Coinbase Pro’dan Bitcoin, XRP ve Ethereum Yatırımcıları İçin Kritik Hamle

Coinbase Pro'dan önemli değişiklik!
22:34
25 Kasım 2020

Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), XRP ve neredeyse akla gelebilecek her kripto para birimi son birkaç aylık süreçte ciddi yükselişler elde etti. BTC fiyatı mart ayından bu yana değerini 6 kat üste çıkarmayı başarırken Ethereum 80 dolardan 600 dolara, XRP ise 0,11 dolardan 0,77 dolara kadar yükseldi.

Coinbase, Kaldıraçlı İşlemleri Kaldırdı

Ancak bu yükselişler esnasında bazen hiçbir sebep olmadan sert düşüşler yaşandığı biliniyor. Ortada hiçbir olumsuz haber veya gelişme olmadan yaşanan %10’luk düşüşlerin en temel sebebi ise kaldıraçlı işlemler olarak biliniyor. Önde gelen kripto para borsalarında açılan yüklü short yani düşüş pozisyonları, genellikle kripto para piyasasını maniple etmekle suçlanıyor.

coinbase

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

ABD’nin en büyük kripto para borsalarından birisi olan Coinbase de buna yönelik önemli bir adım attı ve diğer borsalara örnek olacak bir tarafa yöneldi.  Dev kripto para borsası Coinbase’in kurumsal yatırımcılara yönelik kolu olan Coinbase Pro, regülasyonlarla ilgili sebeplerden ötürü kaldıraçlı işlemleri kaldırdığını belirtti.

Coinbase Bunu Daha Önce de Yaptı

Coinbase kripto para borsası aslında 2017 yılında kaldıraçlı işlemleri yine yasaklamıştı. Bunun devamında ise Şubat ayında yeniden kaldıraçlı işlemleri hizmete sunan kripto para borsası, çok uzun sürmeden yeniden bunu kapatmak zorunda kaldı. Coinbase konu hakkında yaptığı açıklamada bu hizmet için borsaya kayıt olan kullanıcıları hayal kırıklığına uğrattıklarını da dile getirdi.

ABD’nin finansal regülatörlerinden CFTC tarafından yapılan uyarı sonrasında Coinbase hizmetlerini durdursa da başka bir ABD merkezli kripto para borsası Kraken bu konuda net bir açıklamada bulunmadı. Bunun yanı sıra Binance’in ABD’deki kripto para borsası Binance US’in bu durumdan nasıl etkileneceği ise bilinmiyor.

Binance US de Bunu Yapacak mı?

Binance, ABD’deki kullanıcılarına ise kripto para borsasındaki hesaplarını kapatmak için 14 gün süre vermişti. ABD’deki kullanıcılar Binance üzerindeki hesaplarını bu sürede kapatmazlarsa hesapları direkt olarak kilitlenecek. Binance bunun yerine ise Binance US’e üye olunması gerektiğini vurgulamakta.

Eğer önde gelen kripto para borsaları kaldıraçlı işlemleri yavaş yavaş kaldırmaya başlarsa, kripto para sektöründeki sert düşüşlerin de önüne büyük ölçüde geçilmiş olabilir. Ancak yine de bütün kripto para borsalarının kaldıraçlı işlemleri kaldırmasına neredeyse imkansız gözüyle bakılıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar