X


Coinbase Başarısını Nasıl Elde Etti?

Coinbase yükselişini sürdürürken, borsalar arasındaki kurumsal müşterilerle çalışma rekabeti devam ediyor.
10:00
15 Kasım 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

San Francisco merkezli kripto para startup’ı Coinbase birkaç yılda inanılmaz noktalara geldi. Yakın zamanda gerçekleştirilen fon toplama seansında 8 milyar dolar değeri gördü. Aynı zamanda Coinbase CEO’su Brian Armstong 1,3 milyar değer servete sahip durumda.

Coinbase kripto para dünyasına girişi için kapıları tutan şirketlerden. 2012 yılında kurulan şirket sektörde en tanındık şirketlerden birisi haline hızlıca gelmeyi başardı. Bu noktaya gelmesinde sağladığı hizmetler ve sağlam güvenlik geçmişi etkili oldu. Şirket aynı zamanda eskiden GDAX olarak bilinen, yeni adıyla Coinbase Pro ile borsa hizmeti de sunuyor.

Armstrong’un şirketteki payından yola çıkarak CEO’nun 1,3 milyar dolar varlığı bulunduğu söylenebilir. Şirket ayı sezonunda da kar etmeye devam etti ve Armstrong’un 2017 sonlarındaki tahmini 900 milyon dolarlık servetinin üzerine eklendi. Kripto para sektörünü yakından takip edenler için rakamlar çok da şaşırtıcı olmayacaktır. Şirket 2018 yılını oldukça meşgul geçirdi ve yüksek profilli birkaç imaza attı, prestijli anlaşmalar yaptı.

Eylül ayında firma’nın Bitcoin ETF’si başlatabileceği haberlerde yer aldı. ETF için araştırmak yapmak amacıyla Coinbase’den yetkililerin Blackrock Inc.’a -dünyanın en büyük yatırım yönetim şirketi- danışıldığı iddia edildi. Geçtiğimiz günlerde Coinbase platformuna yeni kripto paralar ekledi ve çift sayısını artırdı. Stabil coin basabilmek adına firma Circle ile ortaklık kurdu ve kendi stabil coin’i USDC’yi basma çalışmalarına başladı.

Coinbase bütün doğru hamleleri yapıyor gibi görünse de borsalar arasındaki rekabet oldukça gergin. Rekabetin kurumlara hizmet sınırları içerisinde daha zorlu olduğunu söyleyebilirz. ICE’ın Bakkt’ı önümüzdeki yılın başlarında bekleniyor, Fidelity Investment kripto para masası kuruyor. Bu rekabetin ortasında büyük kuruluşların Coinbase’i tercih edip etmeyeceğini göreceğiz.

Kaynak: Newsbtc

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar